FAQ

 • To proces leczenia schorzeń i problemów o podłożu emocjonalnym. Polega on na wykorzystywaniu zespołu technik psychologicznych i rozmowach z psychoterapeutą. Spotkania powinny odbywać się regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Pojedyncza sesja terapeutyczna trwa na ogół 50 minut. Celem psychoterapii jest poprawa samopoczucia psychicznego, zmiana określonych zachowań i postaw życiowych, lepsze zrozumienie siebie oraz innych. Proces ten dedykowany jest nie tylko osobom cierpiącym na jakieś zaburzenia, ale także tym, które zmagają się z kryzysem życiowym, chciałyby poprawić jakoś relacji z najbliższymi czy też nabrać pewności siebie.

   

 • Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Czas zależy bowiem od czynników indywidualnych, m.in. złożoności problemów oraz cech pacjenta. Na ogół problemy powodowane źródłami zewnętrznymi można zlikwidować terapią krótkoterminową. Źródła wewnętrzne, wiążące się z dawnymi przeżyciami czy trudnymi doświadczeniami, wymagają terapii długoterminowej.

   

 • Podczas rozmowy pacjent i terapeuta omawiają problem. Już podczas pierwszej wizyty psycholog może postawić diagnozę i zaproponować konkretne metody pracy nad rozwiązaniem problemu. Terapeuta pyta m.in. o sytuację życiową pacjenta, jego relacje z innymi ludźmi, samopoczucie itp. Warto podejść do tego spotkania na spokojnie i szczerze odpowiadać na pytania terapeuty.

   

 • Nurt psychodynamiczny zakłada, że wszelkie dolegliwości i trudności o charakterze emocjonalnym wynikają z przyczyn głęboko zakorzenionych, ale nie zawsze uświadomionych. Dopiero uświadomienie sobie prawdziwych przyczyn problemów pomaga w stopniowej poprawie funkcjonowania. Terapia w tym nurcie dąży do głębszego zrozumienia własnej osobowości i rozwiązania konfliktów wewnętrznych. Korzystam z metod terapeutycznych o udowodnionej skuteczności.

   

 • Choć terapeuci pracują w różnych nurtach i posługują się różnymi metodami, to skuteczność działań terapeutycznych jest podobna. Oczywiście jedne metody mogą zadziałać skuteczniej w przypadku konkretnych problemów niż inne. Niemniej badania nad psychoterapią dowodzą, że wyniki terapii zależą bardziej od jakości relacji psychoterapeuty z pacjentem, aniżeli od nurtu, który jest reprezentowany.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i pobierz darmowy przewodnik

Tylko wartościowe treści. Nie otrzymasz żadnego spamu.

Zapisz mnie do newslettera (możesz się wypisać w każdym momencie).

BEZPŁATNY
PREZENT

Zapisz się i pobierz darmowy test Work Life Balance - Czy zachowujesz równowagę między życiem zawodowym a osobistym?

Zapisz mnie do newslettera (możesz się wypisać w każdym momencie).

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl