Psychoterapia & Coaching

Co wywołuje konflikty w związkach i co zrobić, by nie doprowadziły do rozpadu związku?


Konflikty zdarzają się w każdym związku – nawet najbardziej udanym i uchodzącym za idealne. Mogą być błahe i trwać parę minut lub przerodzić się w głęboki kryzys, który może doprowadzić do rozpadu związku. Co jest główną przyczyną konfliktów w związku i  jak psychoterapia par może pomóc w uratowaniu związku?Konflikt w związku ma miejsce, gdy potrzeby i dążenia dwóch osób są ze sobą sprzeczne oraz gdy dążenia i potrzeby jednej ze stron ograniczają bądź całkowicie wykluczają realizację potrzeb drugiej strony.

Najczęściej konflikty w związkach generują kwestie związane z odmiennym spojrzeniem na wychowanie dzieci, finansami, prowadzeniem domu i podziałem obowiązków domowych, stresem związanym z pracą, brakiem czasu dla siebie, brakiem satysfakcjonującego życia seksualnego, kryzysem wieku średniego, zdradą i zazdrością.

Sporadyczne występowanie konfliktów w związku jest naturalnym zjawiskiem, natomiast najważniejsze jest to jak podchodzimy do pojawiających się wyzwań –  konstruktywnie, traktując konflikt jako szansa na rozwój związku, znalezienie rozwiązania istniejącego  problemu, czy destruktywnie – nie próbując znaleźć rozwiązania problemu i załagodzenia sporu w efekcie pogłębiając konflikt.

 

Kiedy konflikt przeradza się w kryzys

Konflikty konstruktywne mają na celu rozwiązanie problemów w związku i są motywacją do pozytywnych zmian i przepracowania tematów, które generują konflikt. Jeśli partnerzy nie dążą do wzajemnego zrozumienia i załagodzenia sporu, mamy do czynienia z jego przeciwieństwem - konfliktem destruktywnym, który często przeradza się w kryzys w związku.

Konflikty destruktywne występują, gdy istnieje w związku nieprzepracowany problem, a konflikt przybiera formę walki pomiędzy partnerami. Partnerzy obwiniają siebie nawzajem, zrzucają odpowiedzialność za problemy na drugą osobę, chcą udowodnić swoje racje i zwyciężyć w walce.

Nieprzepracowane konflikty sprawiają, że problem powraca i  powoduje coraz większe napięcie między partnerami i nagromadzenie wzajemnych pretensji. W rezultacie partnerzy tracą poczucie bliskości ze sobą, czują rozluźnienie więzi emocjonalnej, co może doprowadzić do zakończenia związku. Dlatego tak ważne jest szybkie i skuteczne zidentyfikowanie istniejących konfliktów i praca nad konstruktywnym rozwiązaniem istniejących sporów. Jakie przeszkody możemy napotkać na drodze?

 

Przeszkody w rozwiązaniu konfliktów w związku

Istnieje kilka czynników, które przeszkadzają w skutecznym rozwiązaniu konfliktów w związku. Wśród nich znajduje się m.in.:

  • Unikanie rozmów o problemie.
  • Bagatelizowanie problemu przez jedną ze stron.
  • Brak zrozumienia emocji, potrzeb, oczekiwań partnera.
  • Szukanie winnego, obwiniane partnera za powstały konflikt.
  • Nie słuchanie partnera, próba obalenia jego racji i udowodnienia swoich.
  • Wypominanie przeszłych sytuacji, które nie maja związku z obecnym konfliktem.
  • Chęć wygrania konfliktu – znalezienia zwycięscy i przegranego.
  • Brak chęci kompromisu, zrozumienia potrzeb dwóch stron i znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony.

 

Co zrobić, jeśli nie potrafimy sami rozwiązać konfliktu w związku?

Jeśli konflikt w związku pogłębia się, partnerzy nie mogą się z sobą porozumieć pomoc psychologa lub psychoterapeuty. W ramach psychoterapii indywidualnej osób w związku lub psychoterapii pary można znaleźć szansę na skuteczne rozwiązanie problemu.

Partnerzy korzystający z psychoterapii zyskują głębsze spojrzenie na swoją relację, lepiej rozumieją swoje potrzeby i emocje, uczą się wyrażania swoich myśli i emocji, co pozwala im budować silny i szczęśliwy związek i wyposaża w narzędzia, które pozwolą szybko i skutecznie rozwiązywać powstałe w przyszłości sytuacje konfliktowe.

Jeśli zależy Ci na Twoim związku, chcesz rozwiązać trwający konflikt i naprawić relacje z partnerem -  jako psychoterapeuta prowadzący gabinet psychoterapeutyczny w Krakowie jestem tutaj, aby Ci pomóc.

Psychoterapia pomoże szybko rozwiązać konflikt, pozwoli na pozytywną transformację i wzmocnienie Twojego związku.

 

Zadzwoń pod numer  501 192 048  i umów się na wizytę.

Anna Pabiańczyk-Kulka

Psychoterapeuta Kraków

 

Rekomendacje i opinie - Psycholog Kraków

Małgorzata
20-07-13
Już na pierwszej konsultacji nabrałam przekonania, że to jest miejsce, którego szukam. Atmosfera sprzyjająca pracy nad sobą. Obawiałam się o to, czy łatwo będzie się otw...
JB
08-07-13
Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i zrozumienia z jakimi się spotkałem. Zawsze wychodziłem ze spotkań z głową pełną przemyśleń i wniosków, ale nigdy nie poczułem ż...

Aktualności

7 skutecznych porad na syndrom niedzielnego popołudnia

Należycie do tych osób, które boleśnie przeżywają tzw. SYNDROM NIEDZIELNEGO POPOŁUDNIA? Uff… westchniecie, a jeszcze w wakacje?! Masakra! 😱

Przez niektóre osoby bagatelizowany, ale skutecznie potrafiący popsuć magię drugiego wolnego dnia weekendu. Przypomina o zbliżającym się, nowym tygodniu. Syndrom niedzielnego popołudnia. Nerwowość, troska, obawa co przyniesie nadchodzący czas.

Więcej…

Ambicje rodziców przekleństwem dziecka – czyli jak świadomie wychowywać dzieci

Amerykański pisarz, autor książki „Szukając Noel” Richard Paul Evans stwierdził, iż: „Dzieci nie pojawiają się na świecie z załączoną instrukcją obsługi. Samemu trzeba nauczyć się, jak radzić sobie z każdym z nich, a gdy ci to zaczyna wychodzić, one postanawiają wyprowadzić się z domu”. Jednym z aspektów dobrego wychowania dzieci jest ich przygotowanie do samodzielnego życia, jednakże u wielu rodziców zauważalny jest problem przenoszenia swoich niepełnionych marzeń, aspiracji, niejako próba stworzenia w nich obrazu lepszego siebie.

Więcej…
Inveni Psychoterapia & Coaching

Dane kontaktowe

INVENI Psychoterapia & Coaching
Anna Pabiańczyk-Kulka
ul. Józefa Sarego 12/14,
31-116 Kraków

Kontakt telefoniczny: +48 501 19 20 48
E-mail: pracownia@inveni-krakow.pl

Partnerzy