Psychoterapia & Coaching

Sytuacje emocjonalnie trudne. Jak się w nich odnaleźć?

Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie w obliczu trudnych i stresujących okoliczności mobilizują siły, kreatywność a inni wręcz odwrotnie, poddają się, tracą zdolność kształtowania własnej rzeczywistości? Jedni wychodzą z takich doświadczeń silniejsi i ubogaceni a inni załamują się, słabną?

 
Nasza odporność na stres, traumatyczne wydarzenia, obciążające emocjonalnie sytuacje pozostaje pod wpływem dwóch grup czynników. Po pierwsze, uwarunkowań biologicznych (na poziomie struktury i neurochemii mózgu), po drugie, czynników środowiskowych które oddziaływały na nas na różnych etapach życia.
 
Myśląc o stresie w życiu, warto zdać sobie sprawę, że istotą nie jest wypracowanie skutecznej strategii unikania stresu i w efekcie życie pozbawione napięć. Stres jest nam w życiu potrzebny, mobilizuje, pozwala się rozwijać i bronić. Radzenie sobie ze stresem podnosi samoocenę, daje informację o posiadanych zasobach, sile, potencjale. Kluczową kwestią jest więc zdolność efektywnego radzenia sobie w obliczu obciążających okoliczności w życiu osobistym czy zawodowym oraz stałe uczenie się nowych strategii służących zachowaniu równowagi emocjonalnej.
 
Nasze wyposażenie psychologiczne, ukształtowane w dzieciństwie oraz przez lata doświadczeń w życiu dorosłym, może być naszym wielkim atutem ale też i ograniczeniem. Najważniejsze jednak, że w każdym momencie życia mamy wpływ i możliwość kształtowania naszych reakcji, zachowań w odpowiedzi na stres i trudne wydarzenia. Podstawą, od której warto zacząć, jest wgląd i zrozumienie swojej sytuacji.

Zastanawiając się nad sobą warto zadać sobie następujące pytania:
  • jaki styl reprezentuję w reakcji na trudną emocjonalnie sytuację? unikam a może konfrontuję się? od razu dostrzegam możliwe rozwiązania czy jestem bezradna/-ny?
  • z jakich narzędzi czy metod zwykle korzystam gdy muszę poradzić sobie w trudnych dla mnie okolicznościach?
  • jakie efekty chcę osiągać i czy mi się to udaje?
  • jakie emocje towarzyszą mi gdy konfrontuję się z wydarzeniem/warunkami dla mnie trudnymi czy zaskakującymi?

Jakie odpowiedzi nasunęły Ci się po zadaniu powyższych pytań?

Optymistyczne jest to, że nad skutecznym radzeniem sobie w sytuacji stresu, obciążenia psychicznego możesz pracować. Wszelkie zmiany możliwe są poprzez trening i regularną pracę nad własnymi myślami i emocjami. Pracy dokonywać można samemu, ale wsparcia może również udzielić profesjonalny psycholog, psychoterapeuta lub coach.

Obecnie, na podstawie wielu wyników badań, potwierdzono że wysiłek włożony w zrozumienie i przeformułowanie dotychczasowych sposobów myślenia, uczenie się nowych sposobów reagowania powoduje trwałe, korzystne zmiany w naszym mózgu. To bardzo dobra wiadomość!

Rekomendacje i opinie - Psycholog Kraków

Małgorzata
20-07-13
Już na pierwszej konsultacji nabrałam przekonania, że to jest miejsce, którego szukam. Atmosfera sprzyjająca pracy nad sobą. Obawiałam się o to, czy łatwo będzie się otw...
JB
08-07-13
Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i zrozumienia z jakimi się spotkałem. Zawsze wychodziłem ze spotkań z głową pełną przemyśleń i wniosków, ale nigdy nie poczułem ż...

Aktualności

7 skutecznych porad na syndrom niedzielnego popołudnia

Należycie do tych osób, które boleśnie przeżywają tzw. SYNDROM NIEDZIELNEGO POPOŁUDNIA? Uff… westchniecie, a jeszcze w wakacje?! Masakra! 😱

Przez niektóre osoby bagatelizowany, ale skutecznie potrafiący popsuć magię drugiego wolnego dnia weekendu. Przypomina o zbliżającym się, nowym tygodniu. Syndrom niedzielnego popołudnia. Nerwowość, troska, obawa co przyniesie nadchodzący czas.

Więcej…

Ambicje rodziców przekleństwem dziecka – czyli jak świadomie wychowywać dzieci

Amerykański pisarz, autor książki „Szukając Noel” Richard Paul Evans stwierdził, iż: „Dzieci nie pojawiają się na świecie z załączoną instrukcją obsługi. Samemu trzeba nauczyć się, jak radzić sobie z każdym z nich, a gdy ci to zaczyna wychodzić, one postanawiają wyprowadzić się z domu”. Jednym z aspektów dobrego wychowania dzieci jest ich przygotowanie do samodzielnego życia, jednakże u wielu rodziców zauważalny jest problem przenoszenia swoich niepełnionych marzeń, aspiracji, niejako próba stworzenia w nich obrazu lepszego siebie.

Więcej…
Inveni Psychoterapia & Coaching

Dane kontaktowe

INVENI Psychoterapia & Coaching
Anna Pabiańczyk-Kulka
ul. Józefa Sarego 12/14,
31-116 Kraków

Kontakt telefoniczny: +48 501 19 20 48
E-mail: pracownia@inveni-krakow.pl

Partnerzy