Psychoterapia & Coaching

Psychoterapia – najskuteczniejsza metoda leczenia zaburzeń odżywiania?


Kiedy odchudzanie staje się chorobą? Istnieje wyraźna granica pomiędzy niewinnym odchudzaniem, a zaburzeniem odżywiania. Gdy myślenie o jedzeniu i utracie wagi zaczyna być obsesją mamy do czynienia z poważną chorobą, która wymaga leczenia. Psychoterapia zaburzeń odżywiania jest metodą, która w tym skutecznie pomoże.

 

Niewinne odchudzanie kończy się, gdy szczupła sylwetka staje się obsesją, a poczucie własnej wartości uzależnione jest od niskiej wagi i wyglądu. Częste spożywanie dużej ilości posiłków przestaje być łakomstwem i staje się chorobą, gdy nie potrafimy zapanować nad jedzeniem i kompulsywnie się objadamy.

Zaburzenia odżywiania występują, gdy z jedzeniem zaczynają się wiązać silne, chorobliwe emocje i działania, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie i szkodzą zdrowiu psychofizycznemu.

„Jestem gruba” - mówi 17-letnia dziewczyna, która waży 42 kilo i się odchudza. „Objadam się, a potem zamykam w łazience i wszystko zwracam” - to symptomy, które świadczą o poważnych zaburzeniach odżywania, które należy leczyć.

 

Jak leczyć zaburzenia odżywiania?

Najskuteczniejszą pomoc w leczeniu zaburzeń odżywiania zapewnia psychoterapia.

Psychoterapia pomaga w leczeniu zaburzeń odżywiania takich jak:

  • Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) – objawia się znacznym spadkiem wagi - co najmniej 15% poniżej prawidłowej wagi, ciągłym odchudzaniem pomimo niskiej wagi, zanikiem miesiączki.
  • Bulimia (żarłoczność psychiczna) – objawia się powtarzającymi się epizodami przejadania się i wymiotowania. Oprócz wymiotowania lub w jego zastępstwie osoba z tym zaburzeniem może stosować głodówki, leki przeczyszczające, intensywne ćwiczenia fizyczne, by nie dopuścić do wzrostu wagi. Chorobie tej towarzyszy przymus jedzenia, który nie da się opanować oraz wielka obawa przed otyłością.
  • Kompulsywne objadanie się – jedzenie dużej ilości wysokokalorycznego pożywienia, niepohamowane napady głodu, utrata kontroli nad jedzeniem.

 

Jak działa psychoterapia zaburzeń odżywiania i dlaczego jest tak skuteczna?

Psychoterapia skutecznie pomaga w znalezieniu przyczyn powstawania zaburzeń odżywiania, które wpływają na wystąpienie choroby i jej przebieg.

Źródło problemu nie zawsze jest bowiem związane bezpośrednio z apetytem i jedzeniem. Przyczyna zaburzeń odżywiania to bardzo często niska samoocena, tłumienie emocji, brak poczucia kontroli nad własnym życiem, niechęć w stosunku do siebie, stany depresyjne.

Celem psychoterapii jest usunięcie objawów (m.in. natarczywe, obsesyjne myślenie o jedzeniu), poprawa funkcjonowania społecznego pacjenta, skorygowanie występujących zaburzeń postrzegania siebie.

Psychoterapia uczy jak radzić sobie z emocjami i brać za nie odpowiedzialność, pozwala uświadomić sobie tłumione emocje, pomaga budować poczucie własnej wartości nieuzależnione od wyglądu i wagi.

Terapia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

W przypadku, gdy stan zdrowia pacjenta zagraża jego życiu (z powodu wyniszczenia organizmu i bardzo niskiej wagi) wymagana jest hospitalizacja i leczenie farmakologiczne jako uzupełnienie psychoterapii.

Istotne znaczenie dla powodzenia terapii i czynnikiem, który w niektórych sytauacjach może przyspieszyć jej efekty jest współpraca nie tylko z pacjentem, ale także z jego rodziną.

 

Kiedy należy udać się do psychoterapeuty?

Niepokojące symptomy, które warto skonsultować z psychologiem, ponieważ mogą świadczyć o zaburzeniach odżywiania to m.in.:

Znaczny spadek wagi – poniżej prawidłowej masy ciała, obsesyjne myślenie o jedzeniu, chorobliwe kontrolowanie jedzenia, objadanie się i wymiotowanie, chorobliwa obawa przed przytyciem.

 

Jak pomóc osobie, która cierpi na zaburzenia odżywiania?

Jeśli cierpisz na zaburzenia odżywiania – masz anoreksję, bulimię, bezskutecznie walczysz z otyłością lub ktoś z twoich bliskich zmaga się z tym problemem – skorzystaj z pomocy specjalisty.

Jako psychoterapeuta prowadzący gabinet psychoterapeutyczny w Krakowie jestem tutaj, aby Ci pomóc.

 

Umów się na konsultację psychoterapeutyczną. Zadzwoń pod numer 501 192 048  już dziś.

Dla Twojej wygody uruchomiłam w Pracowni INVENI możliwość umawiania wizyt online przez SYSTEM REZERWACJI WIZYT ONLINE wraz z płatnościami w systemie PayPal lub Przelewy24.

Anna Pabiańczyk-Kulka

Psychoterapeuta Kraków, Tarnów

Psychoterapia zaburzeń odżywiania.

Rekomendacje i opinie - Psycholog Kraków

JB
08-07-13
Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i zrozumienia z jakimi się spotkałem. Zawsze wychodziłem ze spotkań z głową pełną przemyśleń i wniosków, ale nigdy nie poczułem ż...
Pacjentka_K
28-05-13
Od kilku miesięcy korzystam z psychoterapii u p. Anny. Jestem zadowolona z postępów, choć decyzja o rozpoczęciu nie była łatwa. Czuję się dziś znacznie lepiej niż jeszcz...

Aktualności

7 skutecznych porad na syndrom niedzielnego popołudnia

Należycie do tych osób, które boleśnie przeżywają tzw. SYNDROM NIEDZIELNEGO POPOŁUDNIA? Uff… westchniecie, a jeszcze w wakacje?! Masakra! 😱

Przez niektóre osoby bagatelizowany, ale skutecznie potrafiący popsuć magię drugiego wolnego dnia weekendu. Przypomina o zbliżającym się, nowym tygodniu. Syndrom niedzielnego popołudnia. Nerwowość, troska, obawa co przyniesie nadchodzący czas.

Więcej…

Ambicje rodziców przekleństwem dziecka – czyli jak świadomie wychowywać dzieci

Amerykański pisarz, autor książki „Szukając Noel” Richard Paul Evans stwierdził, iż: „Dzieci nie pojawiają się na świecie z załączoną instrukcją obsługi. Samemu trzeba nauczyć się, jak radzić sobie z każdym z nich, a gdy ci to zaczyna wychodzić, one postanawiają wyprowadzić się z domu”. Jednym z aspektów dobrego wychowania dzieci jest ich przygotowanie do samodzielnego życia, jednakże u wielu rodziców zauważalny jest problem przenoszenia swoich niepełnionych marzeń, aspiracji, niejako próba stworzenia w nich obrazu lepszego siebie.

Więcej…
Inveni Psychoterapia & Coaching

Dane kontaktowe

INVENI Psychoterapia & Coaching
Anna Pabiańczyk-Kulka
ul. Józefa Sarego 12/14,
31-116 Kraków

Kontakt telefoniczny: +48 501 19 20 48
E-mail: pracownia@inveni-krakow.pl

Partnerzy