Psychoterapia & Coaching

Skuteczność psychoterapii. Czy to naprawdę działa?

Czy psychoterapia jest skuteczna? Wyniki badań klinicznych opublikowane w ciągu ostatnich lat rozwiewają wszelkie wątpliwości i dają jasną odpowiedź – psychoterapia działa i to skutecznie.

 

Problemy w związku? Brak chęci do życia? Napady lęków? Niska samoocena? Te i wiele innych problemów leczy psychoterapia, która pomaga się z nimi uporać. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków z niej korzysta i przekonuje się o jej dobroczynnym działaniu. Co sprawia, że psychoterapia jest skuteczna i przynosi oczekiwane rezultaty?

 

Psychoterapia działa w świetle badań empirycznych

Fakty mówią same za siebie: 80%-90% osób korzystających z psychoterapii doświadczyło trwałej poprawy zdrowia i samopoczucia.

Skuteczność psychoterapii potwierdzają liczne badania naukowe prowadzone od kilkudziesięciu lat.

Opublikowane wyniki badań jednoznacznie wskazują, psychoterapia (w tym psychoterapia psychodynamiczna, którą posługuję się w codziennej praktyce jako psychoterapeuta) jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia zaburzeń psychicznych i problemów zdrowotnych, takich jak m.in. depresja, lęki, poczucie zagubienia, trudności w nawiązywaniu bliskich relacji, zaburzenia odżywianie, niska samoocena, wypalenie zawodowe, problemy okresu dojrzewania.

Wśród najbardziej znanych i cenionych na świecie opracowań na temat skuteczności psychoterapii znajdują się prace Lamberta, Oglesa i Bergina (The effectiveness of psychotherapy 1994, The efficacy and effectiveness of psychotherapy 2004). Podsumowanie wyników badań  potwierdzających efektywność psychoterapii i jej pozytywne oddziaływanie na zdrowie psychofizyczne prezentuje też American Psychological Association.

 

Na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych udowodniono, że:

  1. Psychoterapia jest bezpieczną metodą leczenia problemów zdrowotnych.
  2. Psychoterapia skutecznie eliminuje objawy oraz dolegliwości i zapewnia efektywną pomoc dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
  3. Psychoterapia zapewnia trwałą poprawę samopoczucia.
  4. W wielu wskazaniach psychoterapia jest skuteczniejsza niż leczenie farmakologiczne – osoby korzystające z psychoterapii uzyskują lepsze rezultaty leczenia niż przy leczeniu medycznym, a jej rezultaty utrzymują się na długo po zakończeniu terapii.
  5. Rezultaty psychoterapii są długotrwałe – psychoterapia wyposaża osobę przechodzącą terapię w umiejętności, które pozwalają lepiej i szybciej radzić sobie z wyzwaniami w życiu długo po zakończeniu psychoterapii.
  6. Psychoterapia ma wszechstronne oddziaływanie – psychoterapia poprawia znacząco jakość życia, pozwala lepiej zrozumieć siebie i odkryć źródło problemów, wpływa dobroczynnie na zdrowie psychofizyczne, znacząco poprawia komfort życia.

 

Dlaczego psychoterapia psychodynamiczna jest tak skuteczna?

W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, które jedynie łagodzi objawy, psychoterapia psychodynamiczna (na której opieram prowadzoną przeze mnie psychoterapię)  dociera do źródła problemu i pozwala całkowicie wyeliminować objawy, lecząc ich przyczynę. W efekcie psychoterapia psychodynamiczna pozwala uwolnić się od problemu i zapewnia  długotrwałe i skuteczne rozwiązanie problemu.

(Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o psychoterapii psychodynamicznej zobacz też wpis: Zasady pracy w psychoterapii psychodynamicznej 


Co wpływa na skuteczność psychoterapii?

Udowodniono, że na skuteczność psychoterapii ma duży wpływ:

  • Dobry, doświadczony psychoterapeuta, który efektywnie prowadzi terapię i ma opinie  zadowolonych pacjentów.
  • Metoda psychoterapii, na której opiera się terapia.
  • Motywacja pacjenta – chęć rozwiązania problemów i zaangażowanie we współpracę z psychoterapeutą.
  • Indywidualne dopasowanie psychoterapeuty do potrzeb pacjenta.


Jakie rezultaty daje psychoterapia?

Wyniki badań potwierdzają, że osoby, które skorzystały z psychoterapii (w gabinecie, bądź przez Skype) czują się znacznie lepiej i lepiej funkcjonują w codziennym życiu, niż osoby, które z niej nie skorzystały.

Pacjent po psychoterapii zauważa pozytywne zmiany i poprawę jakości życia zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Znikają dolegliwości,  polepsza się samopoczucie, zwiększa się samoocena i oczucie własnej wartości. Poprawiają się relacje z bliskimi, rodziną. Pacjent, dzięki rozwiązaniu swoich problemów zaczyna cieszyć się życiem i żyć pełnią.

Co ważne. Badania wykazują, że średnio połowa pacjentów przestaje mieć objawy zaledwie po pięciu miesiącach terapii (przy sesjach odbywanych raz w tygodniu), a po dwunastu miesiącach liczba ta zwiększa się do 70%.

Liczą się fakty

Przytoczone wyniki badań potwierdzają, że psychoterapia, w gabinecie a także przez Skype, jest skuteczna, bezpieczna i tańsza niż leczenie farmaceutykami. Przy tym pozwala na trwałe wyleczenie i poprawę jakości życia. Naturalnie.

 

Czy psychoterapia może pomóc także Tobie?

Jeśli masz problem, z którym borykasz się od dawna, który wpływa negatywnie na twoje samopoczucie i obniża twoją radość życia, najlepszą rzeczą, jaką możesz dla siebie zrobić to pozwolić sobie pomóc.

Skorzystanie z pomocy psychoterapeuty to po prostu decyzja, że chcesz pozbyć się problemów i zmienić swoje życie na lepsze.

 

Jako psychoterapeuta jestem tutaj, by Ci pomóc.

Zadzwoń pod numer 501 192 048  i umów się na wizytę.

Dla Twojej wygody uruchomiłam w Pracowni INVENI możliwość umawiania wizyt online przez SYSTEM REZERWACJI WIZYT ONLINE wraz z płatnościami w systemie PayPal lub Przelewy24.

Anna Pabiańczyk-Kulka

Psychoterapeuta Kraków, Tarnów

Rekomendacje i opinie - Psycholog Kraków

Pacjentka_K
28-05-13
Od kilku miesięcy korzystam z psychoterapii u p. Anny. Jestem zadowolona z postępów, choć decyzja o rozpoczęciu nie była łatwa. Czuję się dziś znacznie lepiej niż jeszcz...
JB
08-07-13
Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i zrozumienia z jakimi się spotkałem. Zawsze wychodziłem ze spotkań z głową pełną przemyśleń i wniosków, ale nigdy nie poczułem ż...

Aktualności

7 skutecznych porad na syndrom niedzielnego popołudnia

Należycie do tych osób, które boleśnie przeżywają tzw. SYNDROM NIEDZIELNEGO POPOŁUDNIA? Uff… westchniecie, a jeszcze w wakacje?! Masakra! 😱

Przez niektóre osoby bagatelizowany, ale skutecznie potrafiący popsuć magię drugiego wolnego dnia weekendu. Przypomina o zbliżającym się, nowym tygodniu. Syndrom niedzielnego popołudnia. Nerwowość, troska, obawa co przyniesie nadchodzący czas.

Więcej…

Ambicje rodziców przekleństwem dziecka – czyli jak świadomie wychowywać dzieci

Amerykański pisarz, autor książki „Szukając Noel” Richard Paul Evans stwierdził, iż: „Dzieci nie pojawiają się na świecie z załączoną instrukcją obsługi. Samemu trzeba nauczyć się, jak radzić sobie z każdym z nich, a gdy ci to zaczyna wychodzić, one postanawiają wyprowadzić się z domu”. Jednym z aspektów dobrego wychowania dzieci jest ich przygotowanie do samodzielnego życia, jednakże u wielu rodziców zauważalny jest problem przenoszenia swoich niepełnionych marzeń, aspiracji, niejako próba stworzenia w nich obrazu lepszego siebie.

Więcej…
Inveni Psychoterapia & Coaching

Dane kontaktowe

INVENI Psychoterapia & Coaching
Anna Pabiańczyk-Kulka
ul. Józefa Sarego 12/14,
31-116 Kraków

Kontakt telefoniczny: +48 501 19 20 48
E-mail: pracownia@inveni-krakow.pl

Partnerzy