Psychoterapia & Coaching

Zasady pracy w psychoterapii psychodynamicznej

Psychoterapia jest procesem realizowanym w stałych warunkach, których zdefiniowanie następuje na wstępnych konsultacjach. Ramy psychoterapii, nazywane settingiem, dają bezpieczne, stabilne otoczenie, ale również same w sobie stanowią czynnik terapeutyczny. Profesjonalny psychoterapeuta dba o ustalenie tych ram, a odstępstwa od nich poddaje omówieniu, pomagając odkryć jakie znaczenie mogą one nieść dla Pacjenta.Proces psychoterapii zakłada, że jest potrzebny czas na poznanie wzorców trudnych zachowań (np. wycofanie z relacji), źródeł przeżywanych emocji (np. lęku, smutku, agresji), doświadczanych objawów (np. bezsenność, bóle). Poprzez  uświadomienie i przepracowanie źródeł trudności, powtarzających się wydarzeń, ograniczeń, możliwa jest trwała i satysfakcjonująca zmiana. Czas trwania psychoterapii jest zależny od powodu zgłoszenia i omawiany na konsultacjach poprzedzających psychoterapię. Psychoterapia rozpoczynana jest w przypadku zgody obu stron – psychoterapeuty i Pacjenta.
 

Praca, jaką proponuje psycholog czy psychoterapeuta odbywa się wg określonych zasad, jednakowych dla wszystkich Pacjentów i omawianych zawsze na początku psychoterapii. Ważne zasady psychoterapii psychodynamicznej to:

  • Termin sesji i czas trwania.

Sesje odbywają się w stałym terminie. Psychoterapia realizowana jest poprzez regularne spotkania raz lub dwa razy w tygodniu. W ustalonym terminie psychoterapeuta jest obecny w Gabinecie i jest to czas zarezerwowany tylko na pracę z umówionym Pacjentem. Sesje trwają 50 minut. W przypadku spóźnień spotkania nie są przedłużane. Pacjent decyduje czy jest obecny w Gabinecie pełne 50 minut. Nieobecności, jeśli nie ustalono inaczej na początku psychoterapii, powodują że sesja przepada.
 

  • Zasady płatności za psychoterapię.

Na konsultacjach, przed rozpoczęciem psychoterapii omawiana jest wysokość opłat za pojedyncze sesje. Z uwagi na fakt, że psychoterapeuta gwarantuje stały termin sesji, odwołanie sesji na mniej niż 48 godzin przed umówionym spotkaniem nie zwalnia z płacenia za nią. Płatności w Gabinecie INVENI Kraków realizowane są gotówką, chyba że ustalono inaczej na początku psychoterapii.
 

  • Przerwy w psychoterapii.

Psychoterapia jest procesem wymagającym stałego, regularnego kontaktu. W związku z założeniami leżącymi u podstaw pracy psychoterapeutycznej wszelkie przerwy (np. urlopy) są omawiane.
 

  • Kończenie psychoterapii.

Psychoterapia jest procesem,  w którym budowana jest specyficzna relacja między Pacjentem a psychoterapeutą. Kończenie psychoterapii jest ważnym etapem i dlatego ważne jest, by nawet w przypadku niespodziewanych zmian życiowych (wyjazdów, przeprowadzek) odbyły się 2-3 spotkania podsumowujące i domykające proces.


 Psychoterapeuta Kraków, Tarnów - Pracownia Psychoterapii i Coachingu INVENI

Rekomendacje i opinie - Psycholog Kraków

Pacjentka_K
28-05-13
Od kilku miesięcy korzystam z psychoterapii u p. Anny. Jestem zadowolona z postępów, choć decyzja o rozpoczęciu nie była łatwa. Czuję się dziś znacznie lepiej niż jeszcz...
JB
08-07-13
Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i zrozumienia z jakimi się spotkałem. Zawsze wychodziłem ze spotkań z głową pełną przemyśleń i wniosków, ale nigdy nie poczułem ż...

Aktualności

7 skutecznych porad na syndrom niedzielnego popołudnia

Należycie do tych osób, które boleśnie przeżywają tzw. SYNDROM NIEDZIELNEGO POPOŁUDNIA? Uff… westchniecie, a jeszcze w wakacje?! Masakra! 😱

Przez niektóre osoby bagatelizowany, ale skutecznie potrafiący popsuć magię drugiego wolnego dnia weekendu. Przypomina o zbliżającym się, nowym tygodniu. Syndrom niedzielnego popołudnia. Nerwowość, troska, obawa co przyniesie nadchodzący czas.

Więcej…

Ambicje rodziców przekleństwem dziecka – czyli jak świadomie wychowywać dzieci

Amerykański pisarz, autor książki „Szukając Noel” Richard Paul Evans stwierdził, iż: „Dzieci nie pojawiają się na świecie z załączoną instrukcją obsługi. Samemu trzeba nauczyć się, jak radzić sobie z każdym z nich, a gdy ci to zaczyna wychodzić, one postanawiają wyprowadzić się z domu”. Jednym z aspektów dobrego wychowania dzieci jest ich przygotowanie do samodzielnego życia, jednakże u wielu rodziców zauważalny jest problem przenoszenia swoich niepełnionych marzeń, aspiracji, niejako próba stworzenia w nich obrazu lepszego siebie.

Więcej…
Inveni Psychoterapia & Coaching

Dane kontaktowe

INVENI Psychoterapia & Coaching
Anna Pabiańczyk-Kulka
ul. Józefa Sarego 12/14,
31-116 Kraków

Kontakt telefoniczny: +48 501 19 20 48
E-mail: pracownia@inveni-krakow.pl

Partnerzy