Psychoterapia & Coaching

Psychoterapia w leczeniu dolegliwości somatycznych

W niektórych sytuacjach, w przypadku przewlekłych dolegliwości somatycznych warto zgłosić się na konsultację do dobrego psychoterapeuty. Coraz częściej zdarza się również, że do psychologa, psychoterapeuty kierują swoich pacjentów lekarze, którzy podejrzewają, że przyczyna dolegliwości fizycznych ma swoje źródło w psychice danej osoby.

W praktyce lekarzy rodzinnych, neurologów, kardiologów i innych specjalistów zdarzają się pacjenci, którzy zgłaszają się po pomoc lekarską doświadczając różnorodnych dolegliwości somatycznych. Zdarza się, że wielomiesięczna diagnostyka lekarska nie przynosi odpowiedzi. Pacjenci są coraz bardziej sfrustrowani obniżającym się komfortem życia, doświadczają narastającego lęku i niepewności. Taka sytuacja stanowi wskazanie do konsultacji u dobrego psychologa, psychoterapeuty. Konsultacja psychoterapeutyczna pozwala na zweryfikowanie w jakim stopniu na pojawienie się i utrzymywanie objawów mają wpływ czynniki natury psychologicznej.
   
W pewnych przypadkach, na skutek rożnych uwarunkowań psychologicznych, ciało „informuje" za pośrednictwem objawów somatycznych o trudnościach emocjonalnych pacjenta. Dolegliwości mogą stanowić komunikat o trudnych do wyrażenia stanach emocjonalnych, nadmiernym stresie, obciążeniu, lęku.

Wśród tych doświadczanych przewlekle dolegliwości, objawów somatycznych mogą znaleźć się między innymi: 
- bóle, drętwienia i zaburzenia czucia różnych części ciała bez wyraźnych przyczyn neurologicznych, 
- bóle i zwroty głowy,
- napadowe uczucie „kołatania serca" mimo wykluczenia przyczyn kardiologicznych, 
- uczucie duszenia się, „krótkiego oddechu", 
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności i wymioty, 
- dysfunkcje seksualne i zaburzenia miesiączkowania.

Oczywiście, wszystkie z tych objawów wymagają w pierwszej kolejności konsultacji lekarskiej. Jednak gdy nawet bardzo wnikliwa i rzetelna diagnostyka nie daje odpowiedzi albo wręcz wyklucza somatyczne podłoże i przyczynę objawów, kolejnym krokiem powinna być konsultacja u psychologa czy psychoterapeuty.
 
W wielu przypadkach okazuje się, że powód dolegliwości leży w wieloletniej historii trudności, obciążeń emocjonalnych danej osoby, w nieprzystosowawczych sposobach radzenia sobie ze stresem, trudnymi wydarzeniami czy relacjami. Psychoterapia (w gabinecie lub prowadzona przez Skype) pomaga rozpoznać i zrozumieć naturę objawów, dotrzeć do ich pierwotnych przyczyn a następnie stopniowo uwolnić się od nich. Podjęcie psychoterapii może stanowić skuteczną drogę wyjścia z utrudniających życie objawów, przywrócić aktywność, radość życia a przede wszystkim uwolnić od lęku o własne zdrowie i życie.
 
Konsultacje psychoterapeutyczne w przypadku dolegliwości somatycznych. KONTAKT dla lekarzy i pacjentów - Zapraszamy!

Dla Twojej wygody uruchomiłam w Pracowni INVENI możliwość umawiania wizyt online przez SYSTEM REZERWACJI WIZYT ONLINE wraz z płatnościami w systemie PayPal lub Przelewy24.

Rekomendacje i opinie - Psycholog Kraków

Małgorzata
20-07-13
Już na pierwszej konsultacji nabrałam przekonania, że to jest miejsce, którego szukam. Atmosfera sprzyjająca pracy nad sobą. Obawiałam się o to, czy łatwo będzie się otw...
JB
08-07-13
Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i zrozumienia z jakimi się spotkałem. Zawsze wychodziłem ze spotkań z głową pełną przemyśleń i wniosków, ale nigdy nie poczułem ż...

Aktualności

7 skutecznych porad na syndrom niedzielnego popołudnia

Należycie do tych osób, które boleśnie przeżywają tzw. SYNDROM NIEDZIELNEGO POPOŁUDNIA? Uff… westchniecie, a jeszcze w wakacje?! Masakra! 😱

Przez niektóre osoby bagatelizowany, ale skutecznie potrafiący popsuć magię drugiego wolnego dnia weekendu. Przypomina o zbliżającym się, nowym tygodniu. Syndrom niedzielnego popołudnia. Nerwowość, troska, obawa co przyniesie nadchodzący czas.

Więcej…

Ambicje rodziców przekleństwem dziecka – czyli jak świadomie wychowywać dzieci

Amerykański pisarz, autor książki „Szukając Noel” Richard Paul Evans stwierdził, iż: „Dzieci nie pojawiają się na świecie z załączoną instrukcją obsługi. Samemu trzeba nauczyć się, jak radzić sobie z każdym z nich, a gdy ci to zaczyna wychodzić, one postanawiają wyprowadzić się z domu”. Jednym z aspektów dobrego wychowania dzieci jest ich przygotowanie do samodzielnego życia, jednakże u wielu rodziców zauważalny jest problem przenoszenia swoich niepełnionych marzeń, aspiracji, niejako próba stworzenia w nich obrazu lepszego siebie.

Więcej…
Inveni Psychoterapia & Coaching

Dane kontaktowe

INVENI Psychoterapia & Coaching
Anna Pabiańczyk-Kulka
ul. Józefa Sarego 12/14,
31-116 Kraków

Kontakt telefoniczny: +48 501 19 20 48
E-mail: pracownia@inveni-krakow.pl

Partnerzy