Jak skutecznie dbać o protezy zębowe?

Jak skutecznie dbać o protezy zębowe?

Warto pamiętać o tym, że osoby, które posiadają ruchome protezy mają większe szanse na posiadanie stanów zapalnych dziąseł oraz jamy ustnej. Istnieje także możliwość powstawania podrażnień. Dlatego powinniśmy dowiedzieć się w jaki sposób można dbać o protezy zębowe.

Proteza jest takim miejscem w jamie ustnej, gdzie bez problemu mogą rozwijać się bakterie oraz grzyby. Zarówno na niej, jak i na powierzchni zębów odkłada się płytka bakteryjna. Co więcej, jeśli nie dbamy o higienę, a akurat jedliśmy, pomiędzy błonę śluzową a powierzchnię protezy może dostać się pokarm, który będzie powodował powstawanie punktów ucisku. Jeżeli nie będziemy odpowiednio dbać o higienę, będziemy narażeni na stany zapalne oraz problemy z grzybicą.

Sprawdzone sposoby na dbanie o protezę

Niektórzy nie zdaja sobie sprawy z tego, że nie powinniśmy używać zwykłej pasty do zębów do mycia protezy. Niestety posiada ona środki ścierne, która zmatowią powierzchnię samej protezy, a to spowoduje, że będzie ona bardziej chropowata. Przez to więcej osadów, herbaty czy kawy będzie się zbierać na protezie. Obecnie jednak można kupić specjalne szczoteczki do czyszczenia protez czy pasty, które świetnie nadają się do ich mycia. Można także skorzystać ze zwykłego mydła.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie tabletki lub pasty do dezynfekcji protezy. Niektórzy decydują się na stosowanie wody utlenionej, jednak musimy pamiętać, że odbarwia ona protezę poprzez utlenianie akrylu.

Nigdy nie przechowuj protezy w szklance z wodą! W takiej sytuacji jest ona trzymana w środowisku wilgotnym, przez co istnieje możliwość rozwoju grzybów. Dlatego konieczne jest trzymanie protezy w suchym oraz szczelnym pojemniku.

Pamiętajmy o tym, że noszenie protezy przez cały dzień nie wpływa na nią korzystnie. Śluzówka powinna odpocząć, dlatego warto ją wyjąć chociażby na 6 godzin.

Pomimo noszenia protezy powinniśmy pamiętać o dbanie o higienę jamy ustne. Warto masować dziąsła miękką szczoteczką, aby zwiększyć krążenie krwi. Natomiast do masowania języka można skorzystać ze specjalnej główki od szczoteczki. Możemy zdecydować się również na stosowanie różnego rodzaju płynów do płukania jamy ustnej, jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie z nich nadają się do codziennej pielęgnacji. W tej kwestii warto poprosić o pomoc naszego stomatologa.

Ruchome protezy powinniśmy wymieniać przynajmniej co 5 lat. Dodatkowo używanie wszelkich kremów, które poprawiają mocowanie protezy nie wpływają korzystnie na dziąsła. Dlatego warto korzystać z tego rozwiązania tylko na specjalne okazje.

Dobry stomatolog Łódź – sprawdź ofertę.

Podsumowując

Dbałość o czystość protez jest bardzo ważna. Niestety gromadzą się na niej bakterie oraz grzyby, dlatego musimy uniknąć ich fermentacji i gnicia. Możesz podnieść komfort swojego życia oraz zdrowia poprzez codzienną dbałość o stan protez. Pamiętaj o tym, żeby po dokładnym umyciu oraz osuszeniu jej umieścić protezę w specjalnym pojemniku z porami. Zapewnią one swobodny przepływ powietrza, przez co zapewnisz jej ochronę przed rozwojem bakterii.

1 komentarz do wpisu “Jak skutecznie dbać o protezy zębowe?”

Dodaj komentarz