Końskie kopyta – jak o nie dbać?

Końskie kopyta – jak o nie dbać?

Kopyta końskie są chyba najbardziej podatną na zanieczyszczenia i uszkodzenia częścią końskiego ciała. Właśnie z tego względu wymagają one specjalnej i regularnej pielęgnacji, dzięki której Twój koń z pewnością będzie prezentował się lepiej. To właśnie od stanu kopyt zależy – jak będzie chodził Twój koń. Jeżeli zależy Ci na tym i chcesz się dowiedzieć jak odpowiednio dbać o końskie kopyta – ten artykuł jest jak najbardziej dla Ciebie! Zapraszamy do dalszej części!

Jakich rzeczy będziesz potrzebował?

W pierwszej kolejności powinieneś zaopatrzyć się w kopystkę, smar, olej, odpowiednią maść do kopyt, dziegieć, wodę i gąbkę lub szczoteczkę do kopyt. Pamiętaj, aby kupować tylko i wyłącznie sprawdzone i markowe produkty. Pozwoli Ci to zaoszczędzić wiele frustracji związanych z nietrafionymi i wadliwymi produktami. Poza tym oryginalne produkty to gwarancja zadowolenia dla Twojego konia. Wybieraj mądrze i sugeruj się opiniami innych użytkowników w sieci. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo o zadowalające zakupy w Internecie.

Kopystka

Podstawowym elementem do pielęgnacji końskiego kopyta jest kopystka. Służy ona do skutecznej pielęgnacji bardzo wrażliwej części kopyta – strzałki. Skutecznie usuwa ona wszelkie błoto i inne zanieczyszczenia zebrane na kopycie. Pamiętaj, że jej metalową część nie może być zbyt ostra, gdyż może zniszczyć ona podeszwę kopyta. Wybieraj tylko i wyłącznie sprawdzone marki z tego zakresu!

Używaj wody!

Przed używaniem jakichkolwiek preparatów – pierwszym użytym środkiem powinna być woda. Można nią wstępnie spłukać wszelkie zanieczyszczenia. Przy stosowaniu wody używać możesz również gąbki lub wszelkich innych szczoteczek do kopyt. Dzięki temu szybko i skutecznie pozbędziesz się głównych zanieczyszczeń.

Dziegieć

Dziegieć jest niczym innym jak smołą drzewną. Jest to bardzo często stosowany preparat. Nic dziwnego, gdyż skutecznie chroni on kopyto przed gniciem oraz wilgocią. Poza tym zdecydowanie wzmacnia strzałkę i podeszwę kopyta. Preparat ten stosowany powinien być przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.

Smary

Smary powinny na stałe zawitać w naszej skrzynce z narzędziami do pielęgnacji konia. Stosowane powinny być codziennie. Używamy ich po uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu kopyta końskiego. Smary i oleje pomagają odżywić kopyto jak i je ochronić. Nakładamy je zazwyczaj pędzelkiem na strzałkę, ściany i podeszwę kopyta. Zerknij również na ofertę https://horseshoe.pl/

Nie zapominaj o kowalu

W Twoim terminarzu na stałe powinny zawitać wizyty u kowala. Przynajmniej co 6-8 tygodni. Kowal zajmie się przycinaniem, kształtowaniem i kuciem końskich kopyt. Taka profesjonalna usługa z pewnością będzie sprzyjała kondycji kopyt Twojego konia. A to może zapobiec w przyszłości pojawianiu się wielu chorób. Właśnie z tego względu szczególną uwagę zwrócić powinieneś na gnicie strzałki, podbicie, zatraty, ochwat, zapalenia i wiele więcej. Nie zapominaj o okresowych badaniach weterynaryjnych. Często choroby wykryte na wcześniejszych etapach są bardzo łatwe do zwalczenia.

Dodaj komentarz