Fryderyk Chopin – co musisz o nim wiedzieć?

Fryderyk Chopin – co musisz o nim wiedzieć?

Fryderyk Chopin jest polskim kompozytorem oraz pianistą. To z pewnością jedna z najbardziej znanych postaci historycznych. Jego muzykę można nadal usłyszeć w wielu miejscach. W internecie natomiast możemy znaleźć wiele filmów powiązanych z tą osobą.

Urodził się on w 1810 roku w Żelazowej Woli. Zmarł w Paryżu w 1849 roku. Uważa się go obecnie za jednego z najbardziej utalentowanych kompozytorów romantyzmu. Z pewnością każdy Polak powinien znać chociażby najbardziej podstawowe informacje na temat tej wybitnej osoby. Wszystko co najważniejsze znajdziesz w tym artykule!

Dzieciństwo wybitnego pianisty

Ojciec Fryderyka Chopina (Mikołaj Chopin) znany był w polskich sferach szlacheckich jako utalentowany guwerner. Urodził się on we Francji, jednak w Polsce posługiwał się spolszczoną wersją swojego oryginalnego imienia (Nicholas). Tuż po narodzinach Fryderyka (pod koniec 1810 roku) rodzina Chopina przeprowadziła się do Warszawy.

Już w wieku 4 latach Fryderyk rozpoczął lekcje gry na fortepianie. Na początku uczyła go matka, jednak ta zorientowała się, że dla syna potrzebny jest lepszy nauczyciel. W 1816 roku młody Chopin zaczął się uczyć grać na fortepianie u Wojciecha Żywnego. Warto wspomnieć, że już w wieku 7 lat Fryderyk Chopin był już kompozytorem. Doczekał się on swojego pierwszego wydanego drukiem utworu.

W roku 1822 Fryderyk Chopin ukończył naukę u Wojciecha Żywnego, jednak zostali oni przyjaciółmi na wiele lat. W tym wieku nie potrzebował on już nauczyciela i rozwijał się sam. Bardzo ciekawe jest to, że skomponowany przez siedmiolatka “Marsz Wojskowy” został zagrany przez orkiestry wojskowe księcia Konstantego, który bardzo upodobał sobie melodie chłopca.

Utwory Fryderyka Chopina

Czas dowiedzieć się więcej na temat twórczości Fryderyka Chopina. Najbardziej popularne formy muzyczne, jakie komponował to były mazurki, polonezy, nocturny, walce, wariacje, sonaty, preludia oraz etiudy. Chopin chyba najbardziej znany jest ze skomponowania “Etiudy Rewolucyjnej”. Ten utwór został stworzony po klęsce powstania listopadowego.

Należy również wspomnieć o Preludium Des-dur Op.28 Nr 15. Jest to znane dzieło wybitnego pianisty znane jako “Preludium Deszczowe”. Utwór ten powstał w czasach, kiedy Fryderyk rozpoczął słynny romans z George Sand. Zapewne nigdy by on nie powstał, gdyby kobieta nie zabrała Chopina na Majorkę.

Fakty o Fryderyku Chopinie

Największą miłością Chopina była George Sand. Sam Fryderyk pobierał lekcje gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego i Józefa Elsnera. Ojciec Fryderyka natomiast grał na skrzypcach. Warto również wspomnieć, że rok 2010 został nazwany rokiem Chopinowskim ze względu na dwusetną rocznicę urodzin pianisty. Serce kompozytora spoczywa w kościele Św. Krzyża.

Ciekawostki

Jeżeli już wspomnieliśmy o najważniejszych informacjach na temat Fryderyka Chopina, warto wspomnieć o różnych ciekawostkach, które są naprawdę interesujące. Kompozytor bardzo przywiązywał uwagę do drobiazgów. Było to szczególnie widoczne, jeżeli chodzi o jego rękopisy. Pożyczył on bowiem partyturę swojemu przyjacielowi. Ten specjalnie nosił białe rękawiczki, aby nie wybrudzić dzieła podczas przewracania kolejnych kartek. Po odesłaniu go do Chopina, ten otwierając swoje rękodzieło był bardzo niezadowolony (“Mój drogi, paliłeś, kiedy to czytałeś”).

 

Dodaj komentarz