Na czym polega coaching kariery?

Na czym polega coaching kariery?

W ostatnich czasach dosyć popularne stało się pojęcie coaching. Wielu ludzi używa tego zwrotu w różnych warunkach. Jednak co tak naprawdę to oznacza i jaka jest tego definicja? Bezpośrednia definicja jest dosyć długa dlatego pozwolę sobie jej nie przytaczać. Najprościej coaching jest sposobem rozwijania swoich umiejętności zawodowych i pozazawodowych. Polega na rozwijaniu konkretnych umiejętności, które pozwolą na obranie indywidualnej ścieżki. Pomaga obrać konkretne cele i osiągnąć wyznaczone umiejętności.

Coaching najczęściej objawia się w formie serii spotkań klienta z trenerem. Trener nie narzuca gotowych rozwiązań i pozwala na rozwinięcie naszej kreatywności. Istnieje wiele rodzajów coachingu jednak my skupimy się na jednym z ważniejszych – coaching kariery.

Czym jest coaching kariery?

W największym skrócie pomaga on klientowi w uzyskaniu zadowolenia i satysfakcji zawodowej. Poprzez taki rodzaj pomocy można przekształcić swoje marzenia w konkretne plany jak najbardziej możliwe do realizacji. Z definicji jest to współpraca trenera z klientem opierająca się na prowokującym do myślenia procesie. Ma on na celu znacznego podniesienia jakości życia i systematycznego doskonalenia własnych umiejętności.

Czym tak naprawdę zajmuje się coach kariery?

Odpowiedni trener pomoże Ci w odkryci własnych celów i pasji. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać odpowiednią karierą zawodową – taką, która przyniesie Ci satysfakcję i chęć dalszej pracy. Dzięki niemu znajdziesz to, co zapewni Ci również dostatnie życie i równowagę między karierą a życiem prywatnym. Nauczysz się rozwijać i poznasz swoje zdolności do zarządzania firmą. Dzięki temu zmiana pracy nie będzie dla Ciebie najmniejszym problemem. Dowiesz się w jaki sposób powinieneś nastawić się na długoterminowe rezultaty, aniżeli oczekiwać natychmiastowych efektów.

Coaching nauczy Cię również odpowiednich kontaktów interpersonalnych. Dzięki systematycznym sesjom nauczysz się odpowiednio pytać i słuchać. Jest to niezwykle ważne w praktycznie każdej karierze zawodowej. Coach postara się wyeliminować u Ciebie blokady, które hamują u Ciebie rozwój. Poza tym wszystkim nauczysz się niezwykle ważnej zasady polegania na samym sobie. Zwiększysz swoje zadowolenie z pracy, uzyskasz odpowiednią równowagę i poradzisz sobie ze wszelkimi zmianami w środowisku pracy.

Komu przyda się coaching?

Osoba rozpoczynająca swoją przygodę zawodową kilkukrotnie będzie zmieniała nie tylko miejsce pracy, ale i sam wykonywany zawód. Aby temu zapobiec i od razu rozpocząć odpowiedni zawód – warto skorzystać z porad trenera kariery. Co za tym idzie – przydatny on będzie szczególnie ludziom młodym, którzy nie są zdecydowani i nie widzą własnej przyszłości. Coaching kariery znajdzie również swoje zastosowanie u osób,  u których z różnych przyczyn droga zawodowa została przerwana. Przyda się również w przypadku chęci zmian w swojej karierze. Trener nie będzie oceniał – a doradzał.

Coaching kariery jest niczym terapia. Polega na rozmowie i wspólnym znalezieniu złotego środka. Jest jednak jedna kluczowa różnica. W przeciwieństwie do typowej psychoterapii, coaching opiera się na teraźniejszości. Możesz brać pod uwagę błędny przeszłości, ale interesuje Cię tylko to co jest tu i teraz – wówczas coach będzie najbardziej pomocy!

Oceń ten wpis!

12 (+7 rating, 4 votes)
Loading...

Dodaj komentarz