Konsultacje psychologiczne online, czy w gabinecie?

Konsultacje psychologiczne online, czy w gabinecie?

Świadomość psychologiczna jest niezwykle ważna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Ciągłe zabieganie, stres, wieczne zmęczenie – to wszystko skutecznie prowadzi do przeróżnych schorzeń natury psychicznej jak depresja i wiele innych. Na szczęście coraz częściej i chętniej decydujemy się na pomoc odpowiedniego specjalisty w naszych problemach. Poradni jest wiele – zarówno prywatnych jak i publicznych. Aktualnie coraz częściej wybieraną metodą są również konsultacje psychologiczne online. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze i co powinniśmy wybrać?

Na czym polegają konsultacje psychologiczne?

Zarówno w przypadku konsultacji w gabinecie jak i online procedura jest niezwykle podobna. Jeżeli zdecydowaliśmy się już na wizytę i wybraliśmy odpowiedniego specjalistę możemy podjąć się konsultacji wstępnej. Pierwsza wizyta będzie opierać się na opisaniu naszego problemu i odpowiedniej diagnozie przez specjalistę. Następnie zdecyduje o formie i częstotliwości leczenia. Najczęściej spotykaną formą leczenia są psychoterapie. Obejmują one najczęściej pojedyncze, jednogodzinne wizyty, przynajmniej raz w tygodniu. Długość takiej terapie nie da się z góry określić i zależny jest od konkretnego przypadku. Zależy on również od chęci do działania i poprawy swojego życia konkretnej osoby.

Psychoterapia jest po prostu rozmową. Poprzez rozmowę opisujemy psychologowi nasze problemy, zmagania i wszelkie dolegliwości. Psycholog nie stara się podawać gotowych rozwiązań. Wspólnie doszukacie się przyczyn aktualnego stanu jak i potencjalnych rozwiązań konkretnej sytuacji. Oczywiście bez chęci pacjenta – psychoterapia nic nie pomoże. Liczy się tutaj własne zaangażowanie i szczera chęć zmiany swojego stanu i sytuacji.

Kto może skorzystać z pomocy psychologa?

Tak naprawdę z pomocy psychologa może skorzystać praktycznie każdy. Są jednak konkretne dolegliwości i choroby, które wymagają szczególnej uwagi specjalisty. Konsultowane są w szczególności takie przypadki jak:

Dolegliwościom nie ma końca i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś konkretnego nam dolega. Akceptujemy rzeczywistość i myślimy, że jest to normalne. Jednak najczęściej tak właśnie nie jest i bez pomocy specjalisty nie damy rady sobie z tym poradzić. I właśnie tu z pomocą przychodzą gabinety psychologiczne i konsultacje online.

Konsultacje w gabinecie

Taka forma konsultacji jest aktualnie najbardziej popularna. Jest to idealne rozwiązanie, gdy chcemy przestawić dokładną sytuację swojemu specjaliście. W takim przypadku mamy do czynienia z prawdziwą osobą – dzięki temu taka forma może być bardziej efektywna w porównaniu do internetowej wersji. Jesteśmy zmuszeni do wyjścia z domu i porzucenia swojej strefy komfortu – co już samo w sobie jest zwycięstwem w wielu przypadkach. Kiedy mamy przed sobą prawdziwego psychologa z krwi i kości ciężko jest się otworzyć, ale jak już się uda efekt jest niesamowity. Gabinetów i poradni jest bardzo dużo dlatego nie ciężko wybrać coś sprawdzonego. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, iż możesz poprosić swojego specjalistę o potwierdzenie swoich kompetencji i kwalifikacji. Dzięki temu będziesz miał pewność, że korzystasz z usług fachowca i nie jesteś oszukiwany. Dodatkowo można zdecydować się na psychoterapię grupową, która jest praktycznie niemożliwa w przypadku konsultacji online. Taka terapia również niesie za sobą szereg pozytywnych działań.

Oczywistym minusem jest fakt, iż często trzeba poświęcić sporo czasu na sam dojazd. Kiedy decydujemy się na cotygodniowe konsultacje to ten fakt jest niezwykle ważny.

Konsultacje online

Taka forma konsultacji psychologicznych jest przede wszystkim niezwykle wygodna. Nie musimy poświęcać czasu na dojazd – tak jak to się ma w przypadku poradni czy gabinetów. Nie ma tu również problemu z wyborem odpowiedniego specjalisty. Na rynku jest wiele ofert, które posiadają najlepszych specjalistów. Jest to również idealne rozwiązanie w przypadku, gdy nasz prywatny psycholog wyjechał na urlop lub z różnych przyczyn jest aktualnie niedostępny.

Konsultacje online również znajdą swoje zastosowanie w przypadku ciężkich przypadków takich jak np. fobie społeczne. Kiedy boimy się wyjść z domu – taka forma leczenia wydaje się być idealna. Na pewno będzie to krok w prawidłowym kierunku. Co za tym idzie – konsultacje online mogą być świetnym rozwiązaniem na początek. Gdy oswoimy się z tematem możemy zacząć myśleć o tradycyjnej formie leczenia.

Warto również zaznaczyć, że konsultacje online nie są refundowane przez NFZ. Z tego względu, gdy mamy ograniczone finanse, konieczna może okazać się wizyta w publicznej placówce, gdzie dostępna jest poradnia psychologiczna. Jeżeli szukasz najlepszego specjalisty w swojej okolicy to na pewno możesz skorzystać z pomocy tej strony.

Podsumowując, odpowiednia forma leczenie tak naprawdę zależy od nas samych. To w jaki sposób chcemy osiągnąć efekty i na co pozwalają nam okoliczności jest zależny tylko od nas. W takim razie warto zastanowić się dogłębnie nad tym tematem i wybrać to – co czujemy, że będzie najlepszym wyjściem. W razie problemów z wyborem poproś rodzinę lub bliskich znajomych o pomoc i pamiętaj, że wizyta u psychologa to zupełna normalność i nie jest to powodem do wstydu!

Oceń ten wpis!

12 (+11 rating, 6 votes)
Loading...

Dodaj komentarz