Jak zbudować zdrowy związek? Jedność, czy odrębność?

Jak zbudować zdrowy związek? Jedność, czy odrębność?

Nasze związku kreują przeróżne okoliczności i sytuacje, które w różny sposób wpływają na nas samych. Budujemy go na różnych fundamentach. Wszyscy ludzie są różni dlatego zdrowy związek przejawia się w różny sposób i niekoniecznie musi być definiowany w ten sam sposób. Budując zdrowy związek zastanawiamy się czy więcej powinniśmy spędzać czasu razem, a może osobno? Liczy się jedność czy odrębność? W jaki sposób zbudować zdrowy związek?

Czym jest zdrowy związek?

Definicja zdrowego związku nie jest stała. Według Susan J. Elliott  zdrowy związek to przede wszystkim prawdziwa miłość. To sytuacja, w której żaden z partnerów nie szuka innej osoby, która mogłaby mu dać coś co potrzebuje w związku. Jest to sytuacja, w której całkowicie akceptujemy drugą osobę taką jaką jest. W zdrowym związku zaangażowanie widać w obojgu partnerów.

Zdrowa i dobra relacja partnerską cechuje się również wzajemnym wsparciem. Wiąże się to z pomaganiem sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi. W zdrowym związku nie jesteśmy również bezpośrednio zależni od drugiej strony. Zdrowa relacja to przede wszystkim równość!

Budowanie dobrego związku

Zdrowy związek powinien przyjść naturalnie, ale można również go wykreować. Jeżeli naprawdę zależy Ci na związku i parterze to skup się na tych podstawowych wartościach:

Bezpieczeństwo. Jest to podstawa w każdym związku. Obie strony związku muszą czuć się całkowicie bezpieczne w swoim towarzystwie. Wiąże się to z ekspresją siebie bez przemocy i toksyczności. Powinniśmy respektować cudze granice.

Odpowiednia współpraca. Nie powinniśmy niczego oczekiwać – a prosić. Postaram się wspólnie podejmować decyzje i akceptować wszelkie zmiany. Rozmowa to podstawa we współpracy. Komunikujcie się najlepiej jak to tylko możliwe!

Zdrowa relacje nie obejdzie się bez zaufania. Jeżeli nie ma zaufania w związku to najprawdopodobniej nic z tego nie wyjdzie. Musicie wierzyć w swoje słowa i w pełni się akceptować.

Odpowiedzialność. Jest to tak samo ważne jak bezpieczeństwo. Każda ze stron związku powinna brać odpowiedzialność na siebie za podejmowane decyzje. Nie można obarczać partnera swoimi porażkami. Umiejętność przyznawania się do błędów jest kluczowa w zdrowej relacji.

Jeżeli jest współpraca to nie obejdzie się też bez wsparcia. W trudnych chwilach życiowych, karierze czy innych przeróżnych problemach – w zdrowym związku nie może zabraknąć wsparcia ze strony partnera. Wyrozumiałość i umiejętne słuchanie bez oceniania to podstawa!

I ostatnim równie ważnym aspektem budowy zdrowego związku to szczerość. Bez szczerości nie ma zaufania – a to liczy się najbardziej w związku.

Jedność, czy odrębność?

To czy w związku liczy się jedność czy odrębność zależy już od konkretnego fundamentu związku jak i nas samych. Nie da się bowiem jednoznacznie określić fakt, czy lepiej będzie spędzać więcej czasu razem, czy może osobno. Lepiej mieć wspólne zainteresowania? Czy może zupełnie odrębne pasje? Każdy związek powinien sam wyczuć odpowiedni balans między jednością a odrębnością. Jeżeli czujecie, że spędzacie zbyt mało czasu razem – znajdźcie wspólną pasję. Jeżeli łączy Was wspólny biznes lub praca – tutaj na pewno przydadzą się odrębne zainteresowania. Odpowiedni balans jest niezwykle ważny w zdrowym związku a to w jaki sposób go uzyskać – zależy tylko i wyłącznie od nas!

12 (+2 rating, 1 votes)
Loading...

Dodaj komentarz