Jak zadbać o równowagę między życiem zawodowym, a osobistym?

Jak zadbać o równowagę między życiem zawodowym, a osobistym?

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o zadbanie równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Pracujemy coraz więcej i dłużej często zapominając o swoich potrzebach i chęciach. Pozbywamy się praktycznie całkowicie życia osobistego kosztem kariery zawodowej. Wówczas coraz częściej pojawia się stres i nerwy co skutecznie prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Ale to nie wszystko. Często również zaniedbujemy relacje międzyludzkie kosztem dobrego życia zawodowego. Jest to zdecydowany problem w przypadku gdy żyjemy w związku partnerskim, małżeńskim, ale również wpływa to na relacje z naszą najbliższą rodziną.

Pracodawcy wymagają coraz więcej. Często aby utrzymać swoją wygodną posadę musimy pracować w systemie nadgodzinowym. Zmęczenie i brak odpoczynku prowadzi do całkowitego zadbania nie tylko osób bliskich, ale również samego siebie. Nie mamy czasu na własne pasje i zainteresowania, a codzienna rutyna powoli zmienia się w prawdziwe utrapienie.

Sytuacja jednak powoli zaczęła się zmieniać i nie tylko sami pracownicy, ale również pracodawcy są bardziej świadomi zaistniałej sytuacji.

Work-life balance

Pojęcie to po raz pierwszy pojawiło się dość dawno temu, bo na przełomie lat 70 i 80 XX wieku. Wówczas nastąpił gwałtowny rozwój gospodarki co z kolei przyczyniło się do większego zaangażowania pracowników w wykonywaną pracę. Po raz pierwszy pojawiło się takie pojęcie jak wypalenie zawodowe czy pracoholizm. Wszystko to przyczynia się do drastycznego spadku wydajności pracownika co bezpośrednio przekłada się na straty w firmie. Dlatego skuteczne zachowanie harmonii między pracą a czasem wolnym jest niezwykle ważne! Więcej na temat work-life balance znajdziesz tu http://stapler.pl/hydepark/jak-rozumiec-pojecie-work-life-balance .

Jeżeli chodzi o zachowanie odpowiedniej proporcji stosunku pracy do czasu wolnego Polska wypada gorzej od Europejskiej średniej. Według danych statystycznych co piąty Europejczyk byłby skłonny zmienić pracę w przypadku zachwiania tej wartości. W Polsce zacząłby nad tym myśleć dopiero co dziesiąty Polak. Wbrew pozorom świadomość ta ciągle rośnie i coraz więcej z nas stara się na własną rękę znaleźć złoty środek odpowiedniego balansu życiowego. Jak to jednak osiągnąć?

Wyobraź sobie, że życie nie składa się tylko z pracy. Tylko o tym pomyśl – nikt na łożu śmierci nie pomyślałby, że zdecydowanie pracował zbyt mało. Wręcz przeciwnie. Najczęściej żałujemy, że pracowaliśmy zdecydowanie za dużo i przez to dużo dobrych rzeczy nas ominęło. Życie składa się tak naprawdę z pojedynczych i krótkich szczęśliwych chwil. Dlatego zadbaj o to, aby było tego jak najwięcej w Twoim życiu!

Zatem jak osiągnąć odpowiedni balans w życiu? Każdy człowiek jest inny, obieramy różne kariery i preferujemy różne rzeczy. Zatem nie da się tutaj określić jednej jedynej porady. Wszystko zależy od nas samych i tak naprawdę powinniśmy sami określić prawidłowy balans. Istnieje jednak kilka sprawdzonych porad, dzięki którym będziesz w stanie łatwiej i precyzyjniej określić własny balans.

Priorytet

Ustalając balans między życiem prywatnym a zawodowym trzeba przede wszystkim ustalić priorytet. Zdecyduj co w tym momencie jest dla Ciebie najważniejsze. Jeżeli wiesz czego chcesz, określisz swój cel – to uzyskanie zdrowego balansu będzie bardziej efektywne, a Ty będziesz zdecydowanie bardziej produktywny. Jeżeli nie jesteś w stanie sam do tego dojść to odpowiednim rozwiązaniem może być porozmawianie z najbliższymi. Zaufane osoby mogą pomóc Ci w twoim niezdecydowaniu, ale pamiętaj – Ty sam powinieneś wiedzieć co tak naprawdę będzie dla Ciebie najlepsze!

Zarządzanie czasem

Jest to niezwykle ważna umiejętność. Odpowiednie zarządzanie czas pozwoli na uzyskanie lepszych efektów w pracy, ale również w życiu prywatnym. Jeżeli potrafisz odpowiednio zarządzać czasem to znalezienie odpowiedniego balansu będzie niezwykle proste. Oczywiście jest to umiejętność, której jak najbardziej da się nauczyć. Weź kartkę i długopis i rozpisz sobie obowiązki na kolejny czas. Zorganizuj sobie cały dzień i trzymaj się konsekwentnie postanowionych założeń. Wcześnie wstawaj! Osoby wstające wcześnie rano wykazują naturalnie większy potencjał do odpowiedniego organizowania sobie czasu. Wówczas masz zdecydowanie więcej czasu na pracę jak i życie prywatne. Do odpowiedniego zarządzania czasem liczą się również Twoje nadgodziny w pracy. Jeżeli nie chcesz lub nie masz czasu pracować w systemie nadgodzinowym – powiedz to swojemu szefowi!

Miej dystans do samego siebie

Nie bądź perfekcjonistą. Każdemu zdarzają się wpadki i porażki. O ile dobrze wykonywana praca potrafi przynieść masę satysfakcji, o tyle porażka może skutecznie zniechęcić człowieka. Sprawne i dokładne wykonywanie swoich obowiązków nie musi być idealne. Złap dystansu do samego siebie i do tego jaką pracę wykonujesz. Jeżeli dokładnie wykonana praca nie będzie Twoim myśleniem Tabu wówczas łatwiej będzie Ci osiągnąć odpowiedni balans. Nie musisz być idealny!

Wyznaczanie granic

Wyznaczone granice to podstawa odpowiedniego balansu. Pomyśl nad tym co robisz i do czego byłbyś zdolny się posunąć, jeżeli chodzi o karierę zawodową. Ustal granicę, której przekroczenie wiąże się z koniecznymi dla Ciebie zmianami. Ustalenie własnych zasad jest niezwykle ważne w dążeniu do odpowiedniej harmonii pracy z życiem zawodowym. Oczywiście rzetelne i konsekwentne ich przestrzeganie jest jeszcze bardziej ważne.

Rozdziel pracę i życie osobiste

Oczywiście nieraz nie jest to możliwe do wykonania w stu procentach. Postaraj się jednak rozdzielić czas w którym pracujesz i jesteś pod telefonem. Niech ludzie dowiedzą się, że kiedy kończysz pracę Twój telefon służbowy zostaje automatycznie wyłączony. Tak działa wielu ludzi – możesz i Ty!

Odpoczynek

Bez odpowiedniego i wartościowego odpoczynku ciężko o skuteczne i wydajne pracowanie. Dlatego nie zapędzaj się w błędne koło „korporczego” harowania. Nie siedź po nocach przy ważnym projekcie. Postaw na wartościowy odpoczynek, dzięki któremu będziesz w stanie wydajnie  pracować. Człowiek wręcz nie jest w stanie być ciągle produktywny. Wyznacz sobie czas na relaks i odpoczynek i zadbaj o jakość swojego snu. Wypoczęty człowiek to szczęśliwy człowiek – wiadomo to nie od dziś!

Pasja

Pasja jest niezbędną rzeczą każdego! Jest to coś co pozwoli zapomnieć o problemach w pracy, strasach i nerwach. Każdego dnia możemy odskoczyć do czegoś co lubimy robić. Nie masz takiej rzeczy? Pytasz jak to znaleźć? Odpowiedź nie jest prosta. Każdy lubi co innego dlatego, a pasji są setki jak nie tysiące. Nie dowiesz się co lubisz robić dopóki nie zaczniesz szukać. Próbuj różnych sportów, ucz się nowych umiejętności. W końcu trafisz na coś – co zostanie Twoją pasją na bardzo długo!

Poświęć czas bliskim!

Rodzina jest najważniejsza. W trudnej i skomplikowanej dla Ciebie sytuacji będziesz mógł liczyć tylko na nich. Dlatego nie możesz zaniedbywać tych relacji. W szukaniu odpowiedniego balansu znajdź czas dla swoich bliskich. Spędzaj z nimi czas aktywnie, bądź podczas odpoczynku. Organizuj czas w swojej rodzinie i wymyślajcie co chcecie robić w dniu wolnym od pracy. Opcji jest wiele, a usług jeszcze więcej. W dzisiejszych czasach nie ciężko o nudę jeżeli chodzi o rodzinne spędzanie czasu.

Wszystko po kolei

Jeżeli szukasz odpowiedniego balansu między pracą a życiem prywatnym – nie rzucaj się na morze.  Podejmuj kluczowe decyzje krok po kroku. Zmieniaj swoje życie cegła po cegle. Nagłe i drastyczne zmiany mogą prowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego. Wcześniej wstawaj, mów o swoich potrzebach, rozmawiaj z pracodawcą. To wszystko pomoże Ci w skutecznym nie tyko uzyskaniu, ale również utrzymaniu balansu.

Nie trzeba od razu decydować się na kosztowne kursy odnoszące się do work-life balance, które często praktycznie nic nie wnoszą. Wszystko można zrobić na własną ręką – oczywiście przy odrobinie motywacji i chęci.

Odpowiedni pracodawca

Również pracodawcy są coraz to bardziej świadomi problemu zachwiania równowagi życia swoich pracowników. Jeżeli nie jesteś w stanie dogadać się ze swoim szefem w tym zakresie – konieczne może być rozważenie zmiany pracy. Nie bój się nawet tak drastycznych zmian. W końcu zdrowie fizyczne, psychiczne i relacje międzyludzkie są najważniejsze w naszym życiu. Znajdź pracę taka, w której będziesz miał czas dla siebie i dla bliskich.

Najczęściej jednak młodzi pracodawcy rozumieją te problemy. Wspierają swoich pracowników odpowiednią opieką specjalistyczną. Starają się rozmawiać ze swoimi pracownikami i ustalać jak najlepsze rozwiązania. Zadowolenie pracownika przekłada się na jego wydajność – co jest niezwykłą korzyścią dla każdego przedsiębiorcy.

Uzyskanie równowagi życiowej wcale nie jest takie trudne jak to się może wydawać. Jeżeli wiesz co chcesz w życiu robić, masz swoje pasje – to droga to szczęśliwego i udanego życia jak i kariery zawodowej stoi dla Ciebie otworem!

12 (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz