Jak wybrnąć z toksycznego związku?

Jak wybrnąć z toksycznego związku?

Nie wszystkie związki opierają się na miłości, akceptacji, szacunku i bliskości. Często pojawiają się tak negatywne emocje, które prowadzą wręcz do przemocy. Jednak kobiety, które są najczęściej poszkodowaną stroną takiego konfliktu, nieprzerwanie trzymają się swojego partnera ponad wszystko. Kobieta żyje w przeświadczeniu, że kocha swojego partnera aż za bardzo. Myśli, że jest w stanie znosić wszystkie upokorzenia i kłótnie. Ale czy rzeczywiście tak musi być? Czy trzeba żyć w tzw. toksycznym związku?

Jednak czym tak naprawdę jest toksyczny związek? Często po prostu czujemy, że coś w naszym związku jest nie tak. Miłość odchodzi na drugi plan i pojawiają się częste kłótnie. Często zamiast radości pojawia się smutek i płacz. Jeżeli czytasz ten artykuł to najprawdopodobniej wiesz już, że żyjesz w toksycznym związku. Pozwól, że przytoczę podstawowe cechy i objawy toksycznego związku.

Objawy toksycznego związku

Podstawowe objawy toksycznego związku są bardzo specyficzne i charakterystyczne. Dlatego każda kobieta nawet bez uświadamiania sobie dokładnych objawów – jest w stanie stwierdzić toksyczny związek. Do najczęstszych objawów należą przede wszystkim:

  1. Niskie poczucie własnej wartości – zaczynasz żyć w przekonaniu, że nie masz nic dobrego do zaoferowania. Przeważają u Ciebie negatywne cechy, a Twój partner dodatkowo Cię w tym utwierdza. Co oczywiście jest bardzo błędnym myśleniem – jest to pierwszy krok do autodestrukcji.
  2. Szantaż emocjonalny – ulegasz zachciankom i prośbom partnera poprzez jego odwoływania się do Twojej dobroci i szczodrości. Czasem pojawiają się również groźby. Ty ulegasz bo przecież go kochasz i jesteś przyzwyczajona do tego.
  3. Brak odpowiedzialności – Twój partner nie podejmuje żadnych ważnych decyzji przez co nie bierze na siebie odpowiedzialności za nic. Wówczas w przypadku porażki jest to Twoja wina bo przecież Ty podjęłaś taką decyzję a nie inną.
  4. Kłamstwa – kłamstwa pojawiają się na początku dziennym. W toksycznym związku kłamstwa opierają się na nieprzerwanym kombinowaniu i nie mówieniu prawdy tak, aby toksyczny partner był w jak najlepszej sytuacji. Popularne jest również przedstawianie zakłamanego i fałszywego wizerunku.
  5. Wyzwiska – wyzwiska pojawiają się na porządku dziennym.
  6. Wrogość – partner zaczyna być wrogo nastawiony. Nie czujesz się już bezpieczna w związku i kochana. Zaczynasz postrzegać partnera jako wroga. Jest to już głęboko zakotwiczony toksyczny związek.
  7. Obwinianie – partner zrzuca na Ciebie całą winę za cokolwiek. Za swoje błędy obwinia Ciebie, a co gorsza – Ty zaczynasz mu wierzyć i również obwiniasz samą siebie.
  8. Brak więzi emocjonalnej – toksyczny partner dosłownie odgradza się od Ciebie. Nie wykazuje żadnych emocji w stosunku do Ciebie – poza tymi negatywnymi oczywiście. Nie mówi o swoich potrzebach, uczuciach i nie traktuje Cię jak prawdziwą partnerkę.
  9. Samotność – wszystko powyższe prowadzi do prawdziwej samotności. Jest to swego rodzaju kwintesencja toksycznego związku. Niby posiadasz partnera – ale nie jesteś już w stanie szczerze z nim porozmawiać. Boisz się obelg i kłótni, tracisz poczucie własnej wartości i poza negatywnymi emocjami nic więcej nie odbierasz z związku.
  10. Przemoc – ostatnią fazą toksycznego związku jest przemoc. Jednak nawet tak drastyczne akcje często nie przemawiają kobietom do rozumu. Nawet przy przemocy fizycznej kobiety są w stanie ciągle trwać przy swoim toksycznym partnerze i mimo życia w nieszczęściu, ciągle wmawiają sobie, że dalej kochają.

Wszystko powyższe jest swoistą oznaką toksycznego związku. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie coś takiego, próbowałeś lub wiesz, ze nie da się z tym nic zrobisz  i chcesz wyjść z tej trudnej sytuacji – przygotowaliśmy dla Ciebie kilka krótkich, ale treściwych porad, dzięki którym łatwiej będzie Ci sobie z tym poradzić.

Jak wyjść z toksycznego związku?

1. Podejmij ostateczną decyzję

I to dokładnie przemyśl ją kilka razy. Zastanów się czy tego naprawdę chcesz. Wyobraź sobie życie bez danego partnera i czy jesteś w stanie być w taki sposób szczęśliwa. Jeżeli taka jest Twoja wola o pod żadnym pozorem jej nie zmieniaj! Pozbądź się wszelkich wątpliwości i bez względu na przebieg rozmowy i reakcji partnera – nie zmieniaj swojego zdania. Jeżeli ulegniesz to z pewnością nic z tego nie wyniknie i znowu będziesz myślała o podobnej próbie. Musisz po prostu to zrobić i z tym żyć! Bycie singlem jest na pewno bardziej atrakcyjne niż toksyczny związek!

2. Liczy się spokój

Pamiętaj! Nie ważne co się wydarzy musisz być spokojna. Uświadom sobie w głowie swoją decyzję i zacznij nią żyć. Od momentu podjęcia ostatecznej decyzji związek już dla Ciebie nie istnieje. Przygotuj się na to co nastąpi i wyobraź sposób w jaki będziesz żyć.

3. Wyobraźnia

Wyobraź sobie życie bez tej osoby. Najważniejsze – aby był to jak najszczęśliwszy świat, a nie na odwrót. Wymyśl rzeczy, które zawsze chciałaś zrobić, a nigdy nie mogłaś przez toksycznego partnera. Nie bój się bać. Naturalną koleją rzeczy jest strach przed nieznanym i nowym. Postaram się poczuć ciekawość nowego świata i życia. Jeżeli będziesz myśleć w sposób pozytywny to rozstanie będzie na pewno prostsze.

4. Przygotowania

Dokładnie przemyśl to co chcesz powiedzieć i przekazać swojemu toksycznemu partnerowi. Będzie to najprawdopodobniej Wasza ostatnia szczera rozmowa – dlatego powiedz to co chcesz. Jeżeli czujesz, że chcesz wylać wszystkie swoje smutki – zrób to. Jednak nie jest to wskazane. Toksyczny partner może wykorzystać to do obrony i wręcz przyrzekać, że się poprawi i wszystko będzie dobrze. Ale oczywiście tak nie będzie. Dlatego po raz kolejny stwierdzam, że liczy się stanowczość i nie możesz zmieniać swojego własnego zdania.

5. Wiadomość

Jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie zakończyć związku twarzą w twarz – wykorzystaj wiadomość pisemną. Oczywiście nie jest to najlepsza forma załatwiania takich spraw. Ale w przypadku, gdy masz do czynienia z agresywnym partnerem – takie rozwiązanie z pewnością będzie lepsze.

6. Zaplanuj czas

Zaplanuj swój czas po rozstaniu się. Najpewniej będzie to ciężki okres w Twoim życiu, w którym uświadomisz sobie, że właśnie zakończyłaś coś ważnego w Twoim życiu, że skończył się jakiś ważny okres. Możesz poczuć pustkę i bezcelowość. Dlatego już przed zakończeniem toksycznego związku zdecydowanie powinnaś zaplanować przynajmniej najbliższe dwa tygodnie. Urlop, wyjazd za granicę, lub po prostu – zrób to co lubisz najbardziej. Może się nawet okazać, że życie bez toksycznego partnera jest ciekawsze i piękniejsze. Ba! Na pewno tak będzie!

7. Wolność

Ciesz się wolnością! Zdecydowanie nie żałuj niczego i nie rozważaj nad podjętą decyzją. To co się miało stać – właśnie się stało. Myśl pozytywnie i nie wymagaj od siebie za wiele. Zacznij korzystać z wolności i czasu jak najlepiej. Rób dosłownie to co chcesz i w końcu poczuj, że żyjesz.

Jeżeli partner przejawia lub wykazuje chęci do naprawy zaistniałej sytuacji – nie musisz od razu podejmować tak drastycznych kroków. Jeżeli partner rzeczywiście chce wszystko naprawić to istnieje coś takiego jak terapia dla par. Odpowiedni specjalista psycholog wspólnie pomoże Wam wyjść z ciężkiej sytuacji. Tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat.

12 (+1 rating, 1 votes)
Loading...

Dodaj komentarz