Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywania są zaburzeniami natury psychicznej, które mają spore konsekwencje w prawidłowości funkcjonowania całego organizmu człowieka. Skutki zaburzeń odżywania  można dostrzegać na naszym ciele fizycznym jak i na psychice.

Bezpośrednio reguluje to nasze emocje, wpływa na postrzeganie siebie. Sprawia, że stawiamy sobie nierealistyczne cele oraz w nienaturalny sposób zaspokajamy nasze potrzeby. Zaburzenia odżywiania najczęściej dotykają dziewcząt w okresie dojrzewania jak i młodych kobiet. Jakie rozróżniamy zaburzenia odżywienia i jak je rozpoznać?

Zaburzenia odżywiania głównie rozdzielamy na dwa skrajne przypadki – anoreksję, czyli jadłowstręt – oraz bulimię, czyli żarłoczność. Jednak w wielu przypadkach spotyka się epizody naprzemienne obydwu zaburzeń.

Anoreksja

Anoreksja wiąże się z utratą masy ciała lub brak naturalnego jej przyrostu w przypadku dzieci. Osoba chorująca na to zaburzenie przede wszystkim ogranicza jedzenie. Zmienia także całkowicie swój tryb życia. Wykonuje wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, dużo się przemieszcza, stosuje leki hamujące łaknienie czy prowokujące wymioty. Osoba chora na anoreksję nierealistycznie postrzega samego siebie. Nawet osoba kompletnie wychudzona może stwierdzić, że nadal jest otyła. Powstaje niechęć lub wręcz wstręt do samej siebie. Choroba może wręcz prowadzić do zaburzeń hormonalnych objawiających się zanikaniem miesiączki. Pojawia się drażliwość w temacie jedzenia jak i wyglądu. Chorujący zaczyna unikać wspólnych posiłków jak i ukrywa wyrzucone jedzenie. Maskuje swoją chudość zakładając grubsze ubrania. Na poziomie fizycznym objawami jest sucha i łuszcząca się skóra, wypadanie włosów, szybkie marznięcie i powiększenie ślinianek.

Bulimia

Jest to zaburzenie, które charakteryzuje się napadami i epizodami obżarstwa. Jednocześnie osoba chorująca nie dopuszcza do tycia poprzez, najczęściej, wymioty. W innych przypadkach stosuje wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, aby zrekompensować nadmierne posiłki. Może to być również głodówka następująca zaraz po epizodzie bulimii. Do objawów bulimii należy również lęk przed otyłością i narzucanie sobie stosunkowo niskiej masy ciała. Jest to oczywiście niemożliwe ze względu na obżarstwo. Tak więc powstaje błędne koło, które nie ma końca.  Na ciele można zaobserwować powiększone ślinianki ze względu na wymuszanie wymiotów. Do objawów należy również wypadanie włosów, czy uszkodzenie zębów. Obydwie choroby są więc w zasadzie podobne do siebie z tym, że w przypadku bulimii występują napady obżarstwa.

Dodaj komentarz