Emigracja – jak ułożyć sobie życie na obczyźnie?

Emigracja – jak ułożyć sobie życie na obczyźnie?

W trudnych chwilach życiowych lub ciężkiej sytuacji finansowej decydujemy się na taki krok jak emigracja. Często jest to swego rodzaju ucieczka od otaczającego nas środowiska, wyjazd biznesowy lub po prostu czysta ciekawość. Dlaczego decydujemy się na emigrację? Jakie główne problemy nas spotkają? Jak sobie z nimi radzić i przede wszystkim – jak ułożyć sobie życie na obczyźnie?

Marzenia

Bardzo często to właśnie marzenia są głównym powodem wyjazdu za granicę. Marzymy o lepszej przyszłości, lepszych zarobkach, nowych przygodach i nowym życiu. Jednak równie często dostajemy od życia prawdziwego kopa w plecy i magia przygody i nowego życia szybko się ulatnia. Oczekiwania okazują się być zupełnie inne, a rzeczywistość niezwykle brutalna. Co chwile pojawiają się nowe problemy – i niektóre niestety nie znikają.

Pojawiające się problemy

Samotność

Jest to jeden z głównych czynników, które z pewnością dopadną nas za granicą. Brak najbliższych i znajomych powoduje uczcicie samotności. Adaptujemy się bowiem dopiero i nie mamy na emigracji żadnych znajomych, o przyjaciołach już nie wspominając. Takie uczucie może towarzyszyć nam bardzo długo. Czas adaptacji bowiem może potrwać nawet kilka miesięcy. Zatem jak sobie z tym radzić? Samotność na emigracji trzeba w pewnym sensie zaakceptować.  Nie można zamykać się na nowe znajomości – trzeba być przede wszystkim otwartym i szukać tych nowych przyjaciół. Na emigracji jest to jednak znacznie utrudnione. Ale nie przejmuj się! Jeżeli będziesz próbował to na pewno w końcu znajdziesz kogoś! Inną pomocą mogą być grupy społecznościowe na Facebooku. Tam łatwo znajdziesz rodaków – mieszkających w okolicy. Dodatkowo utrzymuj stały kontakt z rodziną. Nie odcinaj się od nich i nie wahaj się kontaktować kiedykolwiek będziesz miał taką ochotę!

Przygnębienie

Samotności często towarzyszy przygnębienie. Nowe otoczenie nie wpływa korzystanie na nasz stan emocjonalny. Zaczynasz dostrzegać ogromne wady danego kraju. Napadają Cię myśli, że to wszystko nie jest tego warte i masz ochotę wracać do domu. W takich momentach uświadamiaj sobie, że nie jesteś sam w takiej sytuacji. Setki tysięcy osób przechodziło i przechodzi to samo co Ty teraz. To jest stan przejściowy i w momencie zaadaptowania – nie będzie Ci to już tak bardzo przeszkadzało. Ciesz się nawet z najmniejszych sukcesów, które osiągnąłeś przecież zupełnie sam. To właśni te małe kroki budują drogę do wielkiej kariery.

Codzienny stres

Stres jest chyba najczęściej pojawiającym się problemem na emigracji. W tym przypadku jest on specyficzny. Stresujemy się znalezieniem pracy w zagranicznym środowisku. Martwimy się , że nie damy rady podołać zadaniom wyznaczonym przez naszego obcojęzycznego szefa. Jeszcze gorzej jest w przypadku, gdy ciągle towarzyszy nam bariera językowa i nie jesteśmy w stanie swobodnie i płynnie komunikować się z rodowitymi mieszkańcami. Zaczynamy nie doceniać własnych umiejętności i co krok porównujemy się do tubylców.

Tutaj ważnym jest wyznaczenie sobie określonego celu i systematyczności w dążeniu do niego. Jeżeli będziesz wiedział po co tu jesteś i naocznie widział postawiony przez siebie cel – łatwiej będzie Ci wykonywać codziennie, często nieprzyjemne obowiązki związane z pracą i organizacją własnego – nowego życia!

Brak akceptacji

Chyba wszystkie powyższe problemy prowadzą do tego – najcięższego. Na emigracji często towarzyszy nam uczucie braku akceptacji. Nie możemy znaleźć znajomych, wszyscy patrzą na nas „z pod byka”, nie możemy znaleźć zaufania i ciężko dogadać nam się z innymi. Nie raz prowadzi to do tego, że ukrywamy nasze pochodzenie i staramy zlewać się z otoczeniem. To jest jednak błąd. W miarę możliwości nie odcinaj się od swojej historii. Bądź dumny z tego kim jesteś i skąd pochodzisz. Jeżeli będziesz ukrywał swoje pochodzenie – nie znajdziesz prawdziwych znajomości. Wszystko wokół Ciebie będzie sztuczne, co skutecznie będzie prowadziło do powyższych problemów.

12 (+1 rating, 1 votes)
Loading...

Dodaj komentarz