Depresja osób starszych – czy można z nią skutecznie walczyć?

Depresja osób starszych – czy można z nią skutecznie walczyć?

Depresja starcza pojawia się bardzo często u osób w podeszłym wieku. W przeciwieństwie do klasycznej depresji – ma ona nieco inny przebieg, podłoże i przyczyny.  Jak można się domyślić – depresja starcza pojawia się bardzo często w wyniku samotności, bezradności i objawia się poprzez przeróżne schorzenia – w tym kłopoty z poruszaniem się. Czy depresji starczej da się jakoś zaradzić? Jak skutecznie z nią walczyć?

◦  Przyczyny występowania depresji starczej

Depresje starcze mają różne podłoża i wiele czynników może ją wywoływać. Najczęściej uaktywnia się po śmierci małżonka lub kogoś bliskiego – z kim spędzało się swoje ostatnie lata. Wówczas pojawia się samotność – co jest wyznacznikiem depresji. Depresja ta pojawia się naturalnie, jednak jak najbardziej należy z nią walczyć. Jest ona jak najbardziej uleczalna.

Najczęściej depresja starcza pojawia się poprzez:

 1. samotność,
 2. wszelakie choroby,
 3. stracenie sensu życia,
 4. przyjmowane leki,
 5. śmierć bliskiej osoby,
 6. trudności życiowe.

Tempo życia osoby starczej znacznie spowalnia. Codziennie obowiązki i czynności stają się coraz trudniejsze do wykonania lub nawet niemożliwe. Do tego wszystkiego może dojść lęk przed śmiercią, otępienie czy obniżenie nastroju. Depresję starczą mogą również wywoływać wszelakie choroby, takie jak:

 1. cukrzyca,
 2. udar mózgu,
 3. choroba wieńcowa,
 4. kłopoty z sercem,
 5. schorzenia płuc,
 6. dolegliwości metaboliczne,
 7. choroby tarczycy,
 8. padaczka,
 9. choroba parkinsona,
 10. alzheimer.

◦  Właściwa diagnoza

W przypadku leczenia depresji starczej najważniejsza jest właściwa diagnoza. Wymaga odpowiedniego podejścia i zastosowania leków. Nie wiadomo bowiem, czy depresja u osoby starczej wywołana jest konkretną chorobą, czy przez otaczające środowisko. Badania laboratoryjne mogą wykazać, czy objawy nie są wynikiem innej choroby. Badanie krwi i tomografia mogą znacznie ułatwić diagnozę. Dzięki temu wszystkiemu odpowiedni specjalista będzie w stanie trafnie zdiagnozować naszego starczego pacjenta i pozwolić przypisać konkretne leczenie.

◦  Leczenie depresji starczej

Leczenie depresji starczej w zasadzie nie różni się niczym od klasycznej postaci depresji. Zastosować można odpowiednie leki antydepresyjne – po wcześniejszej konsultacji z psychiatrą. Zalecona może również zostać psychoterapia u odpowiedniego specjalisty. W przypadku osób w podeszłym wieku w szczególności zaleca się psychoterapię grupową, gdyż kontakt z rówieśnikami może całkowicie wyeliminować problem samotności.

Leczenie depresji starczej może wymagać nieco więcej pracy i czasu niż to bywa w innych odmianach tej choroby. Nie można tu jednak zapominać o tak ważnej rzeczy jaką jest pomoc najbliższych. Pomaganie w codziennych obowiązkach i czynnościach może zdziałać zbawiennie na osobę starczą. Jeżeli jest ona w stanie wykonywać takie rzeczy – to opieka nad wnukiem może nadać mu sens życia i skutecznie poprawić nastrój. Osoba starcza musi przede wszystkim poczuć się ważna i potrzebna. Wówczas z pewnością poradzi sobie z zagadnieniem – jakim jest depresja starcza.

12 (+2 rating, 1 votes)
Loading...

Dodaj komentarz