Ambicje rodziców przekleństwem dziecka

Ambicje rodziców przekleństwem dziecka

Naturalną rzeczą jest fakt, że rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Układa mu zajęcia pozalekcyjne, wymyśla przeróżne zadania i czynności. Rodzic chce jak najlepiej przygotować swoje dziecko do dorosłego życia i przede wszystkim zapewnić wszelkie potrzebne mu umiejętności do godnego i dostatniego życia dorosłego. Jednak jak cienka jest granica między pragnieniem i motywowaniem do rozwoju, a niezdrową presją?

Istnieją udokumentowane badania, które wykazują bardzo negatywny wpływ presji rodziców na zdrowie i stan psychiczny dziecka. Niespełnione ambicje rodziców bywają prawdziwym przekleństwem dzieci. Jak sobie z tym poradzić i co możemy zrobić jako dorośli?

1. Niespełnione marzenia

Według licznych badań i doświadczeń przeprowadzonych na przestrzeni lat wynika, że wiele dzieci są konsekwentnie zmuszane do wykonywania konkretnych czynności. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że rodzic zupełnie nieświadomie postrzega swoje dziecko jako przedłużenie siebie samego. Nie postrzega swojego dziecka jako zupełnie inną osobę, o zupełnie innych aspiracjach i marzeniach.

Dzieci samoistnie z całych sił chcą przypodobać się swoim rodzicom, chcą być kochane i akceptowane. Dlatego gdy rodzic bagatelizuje potrzeby swojej pociechy i i nie postrzega jego znaków, że nie chce wykonywać konkretnych czynności – dziecko będzie akceptowało rzeczywistość. Wbrew swojej woli będzie wykonywało dane czynności i uczyło się konkretnych umiejętności tylko po to, aby przypodobać się swoim rodzicom.

2. Rozczarowanie i żal

Te dwie cechy bardzo często są powodem powyższych wydarzeń. Jeżeli rodzic doznał w swoim dzieciństwie konkretnych rozczarowań i żali – może systematycznie dążyć do ich neutralizowania. W ten sposób zachęca lub wręcz zmusza swoje dziecko do wykonywania konkretnych czynności. Osiągnięcia i dobre wyniki dziecka mogą powodować ulgę u rodzica

Bardzo ważną cechą u rodzica jest umiejętne rozpoznawanie pozytywnych cech, możliwości i talentów u swojego dziecka. Twoje dziecko jest dobrze wysportowane i bardzo lubi się ruszać? Nie zapisuj go na lekcje gry na flecie. Zamiast tego wspólnie wybierzcie dyscyplinę sportową, którą Twoja pociecha chciała by uprawiać. Szukaj najlepszych możliwych rozwiązań dla twojego dziecka – a nie dla siebie samego!

3. Jak najwięcej

Widać to szczególnie u bogatych rodzin. Dziecko już od najmłodszych lat ma zaplanowany cały dzień przez wszystkie dni tygodnia. Nadmierne obowiązki i zajęcia nie dają mu chwili wytchnienia. W ten sposób pozbawiamy naszego syna czy córkę niezwykle ważnego dzieciństwa. Dodatkowo nadmierne liczne obowiązki wystawią dziecko na stres. To z kolei może w przyszłości doprowadzić do wielu problemów psychicznych. Więcej nie oznacza lepiej. Wyścig szczurów coraz częściej obserwowany jest już od najmłodszych lat. Jak można się domyślić ma to bardzo negatywny skutek na zdrowie psychiczne naszego dziecka. Na przykład dzieci intensywnie trenujące konkretną dyscyplinę sportową już od najmłodszych lat – bardzo szybko doznają wypalenia sportowego. Działą ono na takiej samej zasadzie jak wypalenie zawodowe. Wówczas dzieci są w stanie całkowicie porzucić uprawianą dyscyplinę sportową. Pragną spędzać jak najwięcej czasu z rodzicami w spokojnych, przytulnych i wolnych od stresu warunkach. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś znalazł powód, który napędza Cię do układania życia swojemu dziecku. Pozwoli Ci to zatrzymać tą machinę i znaleźć rzeczywiste aspiracje i marzenia swojego dziecka.

4. Przeciwdziałanie

Naprawdę ważne jest zbudowanie zdrowej, prawdziwej i szczerej relacji z naszym dzieckiem. Dzięki temu będziemy w stanie znacznie łatwiej dostrzec wszelkie pozytywne cechy naszego dziecka, jego atuty i wady. Jeżeli dziecko zobaczy, że może być przed Tobą szczere – na pewno oznajmi nam co lubi i czego tak naprawdę nie lubi.

Ty jako rodzic musisz pomóc swojemu dziecku w dążeniu do znajdywania swoich pragnień. Narzucanie mu swoich ambicji zaprowadzi dziecko w kozi róg i uczucie pustki. Nie będzie wiedziało co tak naprawdę lubi, nie będzie miało własnego zdania. To wszystko z kolei może doprowadzić do masy problemów w dorosłym życiu Twojego dziecka.

5. Konsekwencje

Narzucanie dzieciom swoich ambicji może mieć bardzo szerokie i negatywne skutki. Ciągłe stawianie dziecka w sytuacjach stresowych może prowadzić do wielu dolegliwości lękowych, których pozbycie może być trudne. Nie leczone zaburzenia psychiczne będą miały bardzo mocne konsekwencje w przyszłości dziecka i będą prowadziły do innych dysfunkcyjnych zachować i zaburzeń zdrowia psychicznego. Dziecko będzie skutecznie skrywało wszelkie emocje. Nie będzie w stanie mówić tego co czuje. Pojawią się wybuchy złości i gniewu. Wszystko to skutecznie poprowadzi do tzw. dziecięcej depresji, która będzie wymagała fachowej pomocy. Więcej na jej temat przeczytasz tutaj.

6. Jak temu zapobiegać?

Przede wszystkim zmiany powinniśmy zacząć od samych siebie. Zastanów się co i w jaki sposób może wywoływać u Ciebie bezpośredni nacisk na dziecko. Jeżeli nie będziesz w stanie dojść do tego, a stwierdzasz występowanie u Ciebie negatywnej presji – zgłoś się do psychologa. Wspólnie dojdziecie do źródła Twoich problemów i razem je rozwiążecie. Idealnym rozwiązaniem mogą być psychoterapie rodzinne. Pozwolą na utrzymanie zdrowej i pogodnej relacji w rodzinie – między dziećmi i rodzicami.

Poza tym staraj się rozmawiać i pomagać swojemu dziecku. Dowiedz się co lubi i w czym jest dobre. Zwracaj uwagę szczególnie na jego pozytywne cechy – aniżeli te negatywne. Jeżeli będziesz pielęgnował jego naturalne atutu – na pewno pomożesz mu w realizacji jego własnych celów i pasji.

Nie planuj życia swojemu dziecku. Naturalnie – warto mieć rękę na pulsie i kontrolować czas wolny swoich maluchów. Jednak zdrowa granica jest niezwykle cienka. Zamiast nadmiernymi zajęciami postaraj się więcej czasu spędzić ze swoim dzieckiem. Wspólne aktywności z pewnością pogłębią rodzinne więzi!

12 (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz