Zdrowe granice w relacjach z ludźmi – jak je budować?

Zdrowe granice w relacjach z ludźmi – jak je budować?

Kontakty towarzyskie jest czymś co praktycznie każdy z nas potrzebuje. Mamy naturalny ciąg do bycia w relacji z innymi. Zachwiany – może prowadzić do przeróżnych dolegliwości natury psychicznej. Chcemy, aby nasze relacje z innymi były jak najlepsze. Chcemy być lubiani i szanowani przez co nieraz osiągnięcie zdrowej relacji staje się niemożliwe. Jednak umiejętność budowania konkretnych i dojrzałych emocji nie jest wcale taka prosta. Jedno jest pewne – na pewno można się tego skutecznie nauczyć.

Czym są zdrowe relacje z innymi ludźmi?

Zdrową relacją opisuje się moment, gdy w otoczeniu innych jesteś prawdziwym sobą. Nie udajesz nikogo i czujesz się dobrze z tym jaki jesteś.  W takich relacjach obie strony wyciągają z siebie najlepsze rzeczy jednocześnie nieraz ignorując te gorsze strony. Pomimo tego, że nie zawsze jesteś przedstawiony w najlepszym świetle – czujesz się dobrze i komfortowo.

Budowanie zdrowych relacji jest uniwersalne, dlatego można je skutecznie implementować w wielu płaszczyznach – takich jak relacje partnerskie, przyjacielskie, rodzinne czy biznesowe. Nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń i co najważniejsze – można się skutecznie nauczyć tego wszystkiego.

Co wpływa na jakość naszych relacji?

Istnieje kilka podstawowych aspektów, które skutecznie definiują nasze relacje jako te dobre i udane lub wręcz odwrotnie. Należą do nich przede wszystkim:

  • Język – liczy się tu styl naszej wypowiedzi,
  • Intencja – powód z jakiego komunikujemy się z drugą osobą,
  • Obraz w jakim widzimy samego siebie – ma to również znacznie na relację z drugą osobą,
  • Przekonania i przeświadczenia – na temat drugiej osoby ale i wszystkiego innego,
  • Stan psychofizyczny,
  • Doświadczenia relacji wyniesione z domu rodzinnego.

Wszystko to wpływa na zdrową relacją bądź też nie. Patrząc na powyższą listę można łatwo dojść do wniosku, że wszystko to da się naprawić bądź poprawić. Dlatego w zdrowych relacjach z innymi nie ma żadnych przeszkód, a odpowiednich i właśnie zdrowych zachowań można się nauczyć – nie musisz się taki urodzić!

Kluczowe umiejętności w relacji z innymi

Istnieje kilka kluczowych umiejętności, które z pewnością warto poprawić lub się nauczyć. Zapoznaj się z poniższym zestawieniem i zwróć na to swoją szczególną uwagę.

..1         Otwartość i zrozumiałość przekazu

Jasny i zrozumiały przekaz jest kluczowym aspektem zdrowej relacji. Nic dziwnego, gdyż kto chciałby komunikować się z drugą osobą w sposób niezrozumiały. Ważna jest również otwartość. Aby relacja była zdrowa musisz być szczery i pozytywny. Bądź aktywnym słuchaczem. Staraj się zapamiętywać co mówi drugi odbiorca. Upewniaj się, że dobrze zrozumiałeś jego informację i przede wszystkim pytaj, gdy coś jest niejasne. Dodatkowo możesz przedstawiać zaistniałą sytuację ze swojej perspektywy.  Skupienie się na tych aspektach z pewnością uwarunkuje zdrowy przekaz.

Poza tym staraj się zrozumieć drugą stronę. Nie oceniaj pochopnie i patrz na sytuację obiektywnie. Subiektywne ocenianie na pewno nie przyniesie nic dobrego.

..2         Bądź szczery!

Nikt nie chciałby budować zdrowych relacji z osobą fałszywą. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo widać fakt, że coś ukrywamy lub po prostu – kłamiemy. Jeżeli nosimy maskę nie ma powodu, aby nasz rozmówca się przed nami otworzył. Otwórz się na swojego rozmówcę i mów szczerze co czujesz i myślisz. Wówczas będziesz miał szansę na stworzenie zdrowej i dojrzałej relacji – zwłaszcza tej miłosnej.

..3         Empatia i troska o drugą osobę

Jest to umiejętność niezwykle często zapominana w prawidłowych relacjach międzyludzkich. Empatia jest czymś co powoli zanika w naszym społeczeństwie, a my sami stajemy się coraz to bardziej znieczuleni na problemy drugiego człowieka. Dlatego osoba otwarta, która wykazuje i wyraża emocje związane z troską o drugą osobę – uznawana jest z godną zaufania i jest powszechnie szanowana. Umiejętność spojrzenia na problem oczami drugiej osoby jest niezwykle ważna i definiuje zdrową relację.

Oczywiście poczucie własnej wartości i wyrażanie swoich potrzeb również jest ważną cechą i nie można na nią patrzeć jak na egoizm. Jeżeli znamy swoją wartość sprawimy, że rozmówca z pewnością będzie nas szanował – a to z kolei doprowadzi do dojrzałej relacji.

..4         Wspólność

W relacji z innymi własne ego powinniśmy odłożyć na boczny tor i zostawić dla nas samych. Kiedy już uda nam się zapomnieć o naszych własnych problemach i racjach i zrozumieć drugą osobę, wówczas wszystko staje się wspólne. Jest to niezwykle ważne w przypadku relacjach partnerskich, ale i również w biznesie. Kiedy zaznaczysz, że dane zagadnienie jest wspólne – klient momentalnie zyska większe zaufanie do Ciebie. Nic tak nie łączy ludzi jak poczucie wspólnego problemu.

..5         Najważniejsze zagadnienie zdrowej relacji

To oczywiście praca nad samym sobą! Samodoskonalenie jest niezwykle ważne, ale i kluczowe w budowaniu rzetelnych i wartościowych relacji. Musisz zadać sobie podstawowe pytania – co mogę poprawić i nad czym powinienem pracować. Wbrew pozorom praca nad samym sobą znacznie poprawia relację z innymi, a to z kolei powoduje zmianę w zachowaniu u innych osób.

To są najważniejsze umiejętności w relacjach międzyludzkich. Istnieje jednak kilka kluczowych porad, które momentalnie potrafią zmienić jakość relacji z innymi.

Pozbądź się negatywnych emocji. Odpowiedni nastrój w rozmowie jest niezwykle ważny. Warto odrzucić negatywne myśli i podejść do rozmówcy z uśmiechem i życzliwością. To na pewno pozytywnie wpłynie na relację.  Poza tym staraj się nie krytykować. Skup się głównie na tym, aby mówić miłe rzeczy. Negatywne myślenie i krytyka pozwoli skutecznie zepsuć cały nastrój, a to z kolei negatywnie wpłynie na całość relacji. Pamiętaj o tym, że dla Twojego rozmówcy najważniejszy jest on sam. Dlatego nie warto wciągać się  w niepotrzebne dyskusje i sprzeczki. Nie daj ponieść się swojemu ego i podejdź do tematu z chłodną głową! Do tego wszystkiego ważnym jest, żeby Twój rozmówca poczuł się ważny. Jeżeli poczuje on, że ma dla Ciebie jakieś znaczenie – momentalnie zyskasz jego uwagę.

Jak widać temat relacji ludzkich jest niezwykle szeroki. Nie jest to jednak coś bardzo skomplikowanego i oczywiście – można to skutecznie wyćwiczyć. Często potrzeba jednak tutaj sporo czasu i  nieskutecznych prób. Pamiętaj – nie poddawaj się i dąż do dojrzałych relacji – bo to skutecznie buduje ciekawy charakter.

Oceń ten wpis!

12 (+8 rating, 4 votes)
Loading...

Dodaj komentarz